Cum se zice in italiana: "Cine merge in sferturi"? L-au facut OM pe Deschamps! Cum a explicat eliminarea Interului din Liga:

Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 Martie 2012, 11:11
Data actualizarii: Miercuri 14 Martie 2012, 11:11

Inter 2-1 Olympique Marseille | Francezii merg mai departe in sferturi, desi au pierdut in fata Interului lui Ranieri, in mansa a doua. In tur a fost 1-0

"Am trecut prin momente dificile. Am luptat pentru a inscrie si cand l-am trimis in teren pe Brandao i-am spus ca va marca. Este fantastic, cred ca am fost cu adevarat mari. Au fost ocazii de ambele parti, desi noua ne-a lipsit putin personalitatea in ofensiva. In orice caz, am eliminat Internazionale Milano si am facut-o jucand italieneste. Am intalnit o echipa de mare calitate.

Mandanda ne-a salvat in prima repriza, dar Inter a reusit sa marcheze cu 20 de minute inainte de final. in acel moment m-am hotarat sa risc. Suntem fericiti pentru aceasta calificare si am demonstrat ca in fotbal trebuie sa ai incredere pana la final. Este o seara speciala si pentru fanii nostri care au venit pana la Milano", a spus Deschamps.

"Acest meci ilustreaza perfect intregul sezon. La Marsilia a fost echipa mai buna si am ratat 2-3 bune ocazii. In 180 de minute le-am permis adversarilor nostri sa traga doar trei suturi la poarta, dar in fotbal castiga echipa care inscrie mai mult. Felicit formatia franceza. Si acest aspect face fotbalul mai frumos si trebuie sa-l acceptam.

In acest moment nu suntem in masura sa jucam mai bine. Am inceput bine jocul, dar dupa 20 de minute echipa a devenit foarte lunga. Marseille a facut sa circule bine balonul, iar noi nu am reusit un mod eficient de a angaja atacantii. In plus, Sneijder s-a accidentat. Este pacat ca am fost eliminati in acest mod, dar am dat totul. Acum trebuie sa ne gasim motivatia pentru a incheia campionatul in cel mai bun mod", a spus Ranieri.