Coșmar pentru PSG! Campioana Franței are mai multe înfrângeri în primele săptămâni din 2023 decât în tot anul 2022

PSG Champions League Ligue 1 Optimi Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 08:46
Data actualizarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 10:26

Paris Saint-Germain a fost învinsă de Bayern Munchen cu scorul de 1-0, pe  Parc des Princes, în prima manşă a optimilor de finală din Champions League.

Campioana Franței a bifat o nouă evoluție sub așteptări, confirmând forma slabă prin care trece în această perioadă.

În ultimele trei partide, PSG a avut numai înfrângeri, iar de la debutul lui 2023 are deja cinci insuccese, cu unul mai mult decât în totul anul trecut.

În 2022, formația pariziană a pierdut trei meciuri în campionat și returul din optimile Champions League, cu Real Madrid.

PSG - Bayern Munchen 0-1, în turul optimilor Champions League 2023

Bavarezii au făcut diferenţa prin golul înscris de francezul Kingsley Coman, un produs al academiei lui PSG, cu un şut din careu, o vină la gol având şi portarul Gianluigi Donnarumma, care a lăsat mingea să treacă pe sub el (minutul 53). Coman a marcat la meciul cu numărul 50 în Champions League.

Bayern Munchen a dominat cea mai mare parte a jocului şi a mai avut ocazii bune prin Kimmich şi Choupo-Moting, dar Donnarumma a avut o serie de intervenții salvatoare, respingând în bară şutul camerunezului.

PSG, care la pauză nu avea niciun şut pe poartă, a reuşit un forcing pe finalul partidei, însă golul marcat de Kylian Mbappe (minutul 82) a fost anulat pentru offsaid la Nuno Mendes. Starul francez a avut o ocazie bună şi în minutul 74, însă nu a reuşit să îl învingă pe Sommer. Manşa secundă va avea loc la Munchen, pe 8 martie.