Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Vineri 03 Aprilie 2009, 15:57
Data actualizarii: Vineri 03 Aprilie 2009, 16:17

Singurul roman care a mai ramas in Liga Campionilor, Cristi Sapunaru se pregateste de meciul vietii – intalnirea cu campioana Europei, Manchester United. Fostul rapidist le va face marcaj strans lui Wayne Rooney si Cristiano Ronaldo, portughezul care vrea puncte de la fosta rivala din campionat.

Primul meci al sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, Manchester – Porto este in direct la Pro TV marti, 7 aprilie, de la ora 21:45. Simultan, meciul de pe Old Trafford va fi transmis si pe site-ul www.protv.ro.

La aceeasi ora, site-ul www.sport.ro va transmite, LIVE de la ora 21:45, meciul Villarreal – Arsenal. Cele doua echipe s-au intalnit in urma cu 3 ani in semifinalele Ligii – Riquelme a ratat un penalty in ultimul minut din retur si Arsenal s-a calificat in finala. Antrenorul lui Vilarreal, Pellegrini, spune ca e vremea revansei. Meciul poate fi vazut si la Sport.ro, de la 23:30.

Meciul surpriza al sferturilor de finala este, insa, Liverpool – Chelsea, deja un clasic al competitiei. In 2008, cele doua echipe s-au intalnit in semifinalele Ligii Campionilor, iar duelul 100% englezesc s-a terminat bine pentru Chelsea.

Anul trecut, Chelsea a fost la un pas de perfomanta maxima – castigarea, in premiera, a marelui trofeu, dar a pierdut la penalty-uri in fata unei alte echipe din Angliei, Manchester.

Pe de alta parte, Liverpool are un palmares impresionant – a castigat de 5 ori Liga Campionilor, ultima data in 2005. Liverpool si Chelsea sunt singurele echipe din istoria Ligii Campionilor care s-au intalnit in aceasta competitie 5 ani consecutiv - din 2004, sunt mereu adversare in Liga. Liverpool a castigat de doua ori, Chelsea de doua ori, 4 meciuri s-au incheiat la egalitate.

Duelul Liverpool – Chelsea este in direct la Pro TV si pe www.protv.ro miercuri, 8 aprilie, de la ora 21:45. La aceeasi ora, site-ul www.sport.ro transmite Barcelona – Bayern, meci care poate fi revazut pe tv la Sport.ro, de la 23:30.