Neymar, mesaj războinic înainte de Real Madrid - PSG: "Sunt 100% pregătit mental și fizic, voi da totul"

Neymar Champions League PSG Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 08 Martie 2022, 20:05
Data actualizarii: Marti 08 Martie 2022, 20:08

Returul dintre Real Madrid și PSG, capul de afiș din optimile de finală ale Ligii Campionilor, începe de la scorul de 1-0 în favoarea francezilor și este programat miercuri, de la ora 22:00.

La partida de pe Santiago Bernabeu, Mauricio Pochettino se va putea baza pe tripleta formată din Kylian Mbappe, Lionel Messi și Neymar. Francezul a suferit o accidentare la antrenamentul de luni, dar a fost inclus în lot și este apt, în timp ce brazilianul anunță că este complet recuperat și va da totul pentru calificare.

Neymar, gata pentru blockbuster-ul Real Madrid - PSG

Deși PSG a câștigat în partida tur cu 1-0, Neymar spune că șansele pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt egale, având în vedere că adversarul este Real Madrid.

"E un meci pe care fotbaliștii îl așteaptă și care trebuie savurat în fiecare minut. Sunt minute care nu se vor mai repeta. Sunt concentrat, încrezător și gata să-mi ajut echipa. Voi da totul mâine. Sunt 100%. A durat mai mult decât credeam, a fost o accidentare gravă, dar sunt 100% pregătit mental și fizic pentru a ajuta echipa să facă un meci bun. Toți trebuie să fim pregătiți pentru acest joc.

Vom avea o echipă foarte puternică în fața noastră, cu jucători de calitate. Un meci între PSG și Real va fi mereu cu șanse 50-50. Nu există o favorită, dar avem un avantaj pentru că am câștigat cu 1-0 în tur. Trebuie să ne gândim la victorie și să jucăm chiar mai bine decât la Paris. Sunt sigur că și colegii mei au o mare ambiție pentru meciul de miercuri", a declarat Neymar, potrivit RMC Sport.

Neymar a jucat în 18 meciuri din acest sezon și a marcat patru goluri pentru PSG. Brazilianul a evoluat și în partida tur cu Real Madrid, când a fost introdus pe final și a pasat la golul lui Kylian Mbappe.

Echipele probabile:

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Marcelo - Valverde, Camavinga, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius
  • PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes - Gueye, Pereira, Verratti - Neymar, Messi, Mbappe