Ce va spune Mircea Lucescu dupa faza asta? Neuer, iertat de eliminare in minutul 2 al meciului cu Porto! FOTO

Manuel Neuer Bayern Munchen FC Porto Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 15 Aprilie 2015, 22:31
Data actualizarii: Miercuri 15 Aprilie 2015, 22:35

Inceput catastrofal pentru Bayern in meciul cu Porto din sferturile Champions League!

Meci nebun pe Dragao, intre Porto si Bayern - una din favoritele la marele trofeu. Meciul a inceput dezastruos pentru echipa lui Guardiola.

Jackson Martinez a scapat singur cu Neuer in careu si a fost pus pus la pamant de portarul german. Arbitrul a dictat penalty, dar nu si eliminare, ci doar cartonas galben. Arbitrul a motivat ca din spate venea Xavi Alonso, insa erau sanse mici ca acesta sa blocheze un sut al lui Martinez spre poarta.

Porto a deschis scorul din penalty prin Quaresma, care a majorat diferenta 8 minute mai tarziu dupa o noua gafa in apararea lui Bayern.

Echipa lui Guardiola eliminase Sahtior in optimi, iar la finalul dublei Mircea Lucescu a acuzat arbitrajul de care a beneficiat Bayern, in ciuda faptului ca pierduse cu 7-0 in Germania.

"Nu cred ca Bayern Munchen avea nevoie de un astfel de ajutor, dupa doua minute de joc. Chiar daca a fost penalty, si nu stiu daca a fost, trebuie sa vad. Mingea deja iesise din teren, isi prelungise mult atacantul mingea. Nu era cartonas rosu pentru nimic din lume.

Din acel moment, tot ce am pregatit s-a dat peste cap. In acel moment, cred ca ar fi trebuit sa avem in teren 10 nemti, nu brazilieni, pentru ca am pierdut exact acolo unde sunt ei puternici. Disciplina de joc, disciplina tactica. Din astea, sigur ca, a venit si al doilea gol, dar cel care a pus echipa la pamânt a fost al treilea gol, când Srna era in afara terenului de joc.

Si disciplina noastra tactica a venit si din faptul ca gazdele au marcat trei goluri pe contraatac. Cand joci in inferioritate numerica si pierzi usor mingea la mijlocul terenului echipa adversa te pedepseste.

E clar, nu avem nicio justificare pentru aceasta infrângere. Parerea mea este, ca de fiecare data, ca echipele mari sunt ajutate!”, a declarat Mircea Lucescu la conferinta de presa de dupa meci.