Mircea Lucescu Champions League Dinamo Kiev Fenerbahce Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 22:58
Data actualizarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 22:58

Dinamo Kiev, echipa lui Mircea Lucescu, s-a calificat în turul 3 preliminar din Champions League, după ce a eliminat Fenerbahce, scor 2-1, după prelungiri.

După 0-0 în partida tur, disputată pe teren neutru, în Polonia, manșa secundă a fost la fel de echilibrată, însă Dinamo Kiev a fost formația care a deschis scorul la Istanbul.

Fenerbahce - Dinamo Kiev 1-2. Calificare pentru Mircea Lucescu

Din minutul 53, Feherbahce a jucat în inferioritate numerică, mijlocașul Ismail Yuksek fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. La patru minute distanță, Dinamo Kiev a înscris prin Buyalskyy, care a primit o pasă excelentă în fața porții de la Kedziora și a trimis în plasă.

Cu un om în minus, Fenerbahce a forțat revenirea, iar în minutul 70 a ratat un penalty pentru Enner Valencia. Până la urmă, turcii au trimis meciul în prelungiri grație golului marcat de fundașul maghiar Attila Szalai, în minutul 89, după un corner.

Dinamo Kiev a reușit golul victoriei în minutul 114, când Vivcharenko a trimis o minge în careu care a depășit toată apărarea gazdelor, iar Karavaev a apărut excelent la finalizare, cu un șut la colțul scurt.

S-a terminat 2-1 pentru Dinamo Kiev, după prelungiri, iar vicecampioana Ucrainei are asigurată calificare în turul 3 preliminar din Champions League și, implicit, prezența cel puțin în grupele Conference League.

În turul 3 preliminar din Champions League, Dinamo Kiev va întâlni formația austriacă Sturm Graz.