Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemții, cu un pas în finală după o frumusețe de gol semnat de Niclas Fullkrug

Borussia Dortmund - PSG Borussia Dortmund PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 02 Mai 2024, 00:01
Data actualizarii: Joi 02 Mai 2024, 00:01

Borussia Dortmund - PSG s-a terminat 1-0, în prima manșă a semifinalelor Champions League.

Borussia Dortmund a câștigat pe stadionul 'Signal Iduna Park" împotriva celor de la  PSG, scor 1-0, în prima manșă din semifinalele Champions League.

După 94 de minute pline de suișuri și coborâșuri, nemții s-au impus, prin execuția lui Niclas Fullkrug, din minutul 36.

Atacantul a primit o pasă lungă de la Schlotterbeck, și după un șut bine plasat, mingea a ajuns între buturi.

Returul se va juca pe stadionul "Parc de Princes" din Paris, marți, 7 mai, de la orele 22:00.

Borussia Dortmund - PSG 1-0

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90+1: Niclas Fullkrug iese, intră tânărul Moukoko.

Minutul 87: Julian Brandt este inlocuit de Felix Nmecha.

Minutul 87: Intră Wolf, iese Julian Ryerson.

Minutul 84: Julian Brandt preia o pasă bună în careu. Germanul trage spre poartă, dar șutul său este blocată de către Nuno Mendes.

Minutul 82: Iese Karim Adeyemi, intră Marco Reus.

Minutul 80: Achraf Hakimi îl găsește pe Dembele liber în careu, francezul șutează, dar mult peste poartă.

Minutul 75: Borussia Dortmund a construit o fază foarte frumoasă iar Jadon Sancho a fost găsit singur la marginea careului. Englezul driblează doi jucători dar executarea a fost mult sub așteptări.

Minutul 74: Nico Schlotterbeck vede cartonașul galben.

Minutul 72: O minge îl găsește pe Dembele în careu, acesta încearcă o execuție îndrăsneață dar Kobel reacționeză cu un reflex superb și respinge.

Minutul 66: Niclas Fullkrug primește o pasă în careu. El sare şi trimite o lovitură puternică cu capul, dar mingea trece pe lângă bara transversală.

Minutul 65: Iese Bradley Barcola, intră Kolo Muany.

Minutul 60: Jaden Sancho trece de apărarea adversă și trimite o centrare în careu. Niclas Fullkrug încearcă o execuție din prima, dar mingea trece peste poartă!

Minutul 53: Fabian Ruiz vede cartonașul galben, după ce l-a faultat pe Adeyemi.

Minutul 51: Norocul nu s-a schimbat, mingea a fost respinsă la francez și Mbappe a lovit bara a doua oară!

Minutul 51: Mbappe șutează superb, cu efect, de la marginea careului, dar lovește bara!

Minutul 48: Barcola încearcă o execuție de la distanță dar mingea ajunge în bratele lui Kobel.

Minutul 45: Start de repriză secundă.

Prima repriză

Minutul 45+5: Final de primă repriză pe "Signal Iduna Park".

Minutul 45+4: Julian Brandt trimite o centrare în careu dintr-o poziție periculoasă, dar șutul lui Adeyemi nu este prea convingător.

Minutul 45+2: Ousmane Dembele trimite o centrare pe jos în forță, dar niciun coechipier nu se afla în "gura porții " și mingea a fost respinsă de către defensiva Borussiei.

Minutul 45: Warren Zaire-Emery își încearcă norocul de la marginea careului, dar șutul este slab și ajunge în tribune.

Minutul 44: Marcel Sabitzer e trezește cu mingea la picior, după o respingere a lui Fullkrug. Șutul este bun, în forță, dar Gianluigi Donnaruma este pe fază și respinge balonul.

Minutul 40: Lucas Hernandez s-a accidentat, după un duel cu Niclas Fullkrug! Berlado îi va lua locul.

Minutul 36:GOOOOOL Dortmund! Niclas Fullkrug primește o pasă lungă de la Schlotterbeck, după o preluare superbă, mingea a ajuns între buturi. Donnaruma a rămas spectator.

Minutul 33: O pasă îl caută pe Dembele în careu, dar Maatsen este pe fază și respinge.

Minutul 29: Julian Brandt primește o pasă înafara careului și trimite un șut periculos, dar Donnaruma a fost pe fază.

Minutul 25: Achraf Hakimi a trimis o minge în interiorul careului, dar nu ajunge la niciun coechipier.

Minutul 20: În urma unei centrări în careu trimisă de Vitinha, balonul ajunge la Ousmane Dembele care trimite o lovitură cu capul, dar portarul este pe fază și elimină orice pericol.

Minutul 19: Ian Maatsen vede cartonașul galben.

Minutul 18: Dembele încearcă o execuție din afara careului, dar balonul ajunge în tribune.

Minutul 14: Ce ocazie!  Marcel Sabitzer s-a găsit în careu după o pasă superbă, dar șutul său pe jos spre colțul drept e oprit senzațional de Gianluigi Donnarumma.

Minutul 9: Ousmane Dembele face o fentă la marginea careului și șutează, dar șutul a fost mult pe lângă poartă.

Minutul 4: Jadon Sancho încearcă să creeze un atac, dar Marquinhos are o interventie buna și pune capăt oricărui pericol.

Minutul 1: Start de meci pe "Signal Iduna Park"!

Echipele de start

Borussia Dortmund:  Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can – Sancho, Brandt, Adeyemi – Füllkrug

Rezerve: Wolf, Watjen, Sule, Reus, Ozcan, Nmecha, Moukoko, Meyer, Malen, Lotka, Haller, Bynoe-Gittens

Antrenor: Edin Terzic

PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Hernández, Mendes – Vitinha, Zaïre-Emery, Fabián – Dembélé, Mbappé, Barcola

Rezerve: Navas, Tenas, Ugarte, Skriniar, Mukiele, Pereira, Soler, Kang-in Lee, Kolo Muani, Beraldo, Ansensio, Ramos

Antrenor: Luis Enrique

Borussia Dortmund a trecut de Atletico Madrid în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după 1-2 în tur și 4-2 în retur, și va juca pentru calificarea în finală după zece ani de așteptare.

Borussia Dortmund - PSG, ora 22:00, LIVE TEXT

De partea cealaltă, PSG, la ultimul sezon cu Kylian Mbappe în echipă, a reușit să treacă de FC Barcelona, după ce a pierdut meciul tur de la Paris cu 3-2.

Parizienii au reușit să întoarcă rezultatul în returul de la Barcelona, scor 4-1, și trebuie să treacă de Borussia Dortmund pentru a se califica în marea finală de pe Wembley, a doua din ultimii patru ani pentru gruparea pariziană.

În 2020, PSG a reușit să ajungă până în finală, unde a întâlnit-o pe Bayern Munchen, dar a pierdut cu 1-0.