LIVE TEXT LIGA CAMPIONILOR | FC Barcelona, o nouă umilință în fața lui Bayern! Se știu primele 15 echipe calificate în primăvara Champions League! Toate rezultatele serii

Barcelona Bayern Munchen Dinamo Kiev Liga Campionilor Mircea Lucescu Liga Campionilor
Iosif Pintilie
Data publicarii: Joi 09 Decembrie 2021, 00:25
Data actualizarii: Joi 09 Decembrie 2021, 00:08

Meciul Bayern Munchen - Barcelona va fi arbitrat de Ovidiu Hațegan.

Bayern Munchen - FC Barcelona este meciul zilei în Liga Campionilor și toate privirile se îndreaptă către echipa lui Xavi, care ar putea rata accederea în optimile competiției. Partida va fi arbitrată de Ovidiu Hațegan, ajutat de asistenții Mircea Grigoriu și Sebastian Gheorghe.

De mai bine de două decenii nu s-a mai întâmplat ca Barca să fie eliminată din faza grupelor Ligii, mai exact din sezonul 2000-2001, când actualul antrenor era un încă tânăr jucător al catalanilor.

• Xavi

Barca trebuie să câștige la Bayern sau să aștepte un pas greșit al Benficăi

Chiar dacă acum este sigură de continuarea parcursului în Europa League, ratarea calificării în optimile Ligii ar costa-o scump pe Barcelona.

Elevii lui Xavi au 7 puncte în Grupa E și trebuie să câștige azi în deplasare cu Bayern (15 puncte) sau să spere la un pas greșit al Benficăi Lisabona (5 puncte, 3-0 și 0-0 în dubla cu Barcelona) în meciul de acasă cu Dinamo Kiev (1 punct), formația antrenată de Mircea Lucescu.

Grupa G este cea mai echilibrată, pentru că toate cele patru echipe se pot califica în optimi: Lille (8 puncte), Red Bull Salzburg (7 puncte), Sevilla (6 puncte) și Wolfsburg (5 puncte).

Meciurile de astăzi

GRUPA H

Juventus a câștigat grupa H,  după ce s-a impus cu 1-o în fața suedezilor de la Malmo. Chelsea nu a reușit să o învingă pe Zenit, după ce a fost egalată în minutul 90+4, iar câștigătoarea en-titre a competiției va merge în urna a doua valorică.

Juventus Torino - Malmo FF 1-0 (Kean 18)

Minutul 18: GOL Juventus! Moise Kean înscrie din centrarea lui Federico Bernardeschi.

Minutul 1: A început meciul!

Zenit Sankt Petersburg - Chelsea 3-3 (Claudinho 38,  Azmoun 42, Erokhin 90+4 / Werner 2, 85, Lukaku 62)

Minutul 90+4: GOL Zenit! erokhin înscrie și o trimite pe Chelsea pe locul doi în grupă!

Minutul 85: GOL Chelsea! Timo Werner reușește dubla! Golul a fost verificat de VAR.

Minutul 62: GOL Chelsea! Lukaku este servit de Werner și reușește să înscrie!

Minutul 42: GOL Zenit! Malcom îi pasează lui Azmoun, care marchează. Faza a fost verificată de VAR, pentru un posibil offside, însă golul a fost validat.

Minutul 38: GOL Zenit! Santos îl găsește excelent pe Claudinhi, care înscrie cu capul.

Minutul 2: GOL Chelsea! Timo Werner înscrie după o minge preluată din respingerea unei execuții din corner.

GRUPA E

Surpriza din faza grupelor este reprezentă de Grupa E. Bayern Câștigă fără drept de apel, după o nouă victorie la scor în fața FC Barcelona. Catalanii, cu Xavi pe bancă, sunt eliminați din grupele Champions League pentru prima dată în ultimii 20 de ani. Vor juca în Europa League, în timp ce Benfica va merge mai departe, în Champions League.

Bayern Munchen - FC Barcelona 3-0 (Muller 34, Sane 43, Musiala 62)

Minutul 62: GOL Bayern! Jamal Musiala este servit excelent de Davies și înscrie cu poarta goală.

Minutul 43: GOL Bayern! Sane înscrie, din pasa lui Kingsley Coman,

Minutul 34: GOL Bayern! Muller s-a ținut de cuvânt și a înscris în poarta Barcelonei, din pasa lui Robert Lewandowski.

Benfica Lisabona - Dinamo Kiev 2-0 (Yaremchuk 16, Gilberto 22)

Minutul 22: GOL Benfica! Gilberto primește o minge în careu și înscrie fără emoții.

Minutul 16: GOL Benfica! Yaremchuk deschide scorul cu un șut superb.

GRUPA F

În grupa F, există încă necunoscute. Manchester United a câștigat grupa, iar Young Boys Berna sunt eliminați, însă Villareal și Atalanta nu și-au împărțit încă locurile doi și trei. Asta pentru că meciul lor a fost amânat din cauza ninsorii.

Atalanta - Villarreal

Meciul este amânat din cauza ninsorii! (Detalii AICI)

Manchester United - Young Boys Berna 1-1 (Greenwood 9, Rieder 42)

Minutul 42: GOL Young Boys! Elvețienii înscriu prin Rieder, după o greșeală în defensiva adversă.

Minutul 9: GOL United! Greenwood înscrie din lob!

GRUPA G

Grupa G aduce o surpriză de proporții. Sevilla nu reușește să meargă mai departe în Champions League și va evolua în Europa League, competiția ”favorită” a clubului iberic. Lille și Salzburg merg împreună în optimile Champions League.

Red Bull Salzburg - Sevilla FC 0-0

VfL Wolfsburg - Lille 1-3 (Steffen 89 / Yilmaz 11, David 72, Gomes 78)

Minutul 89: GOL Wolfsburg! Steffen reduce din diferență.

Minutul 78: GOL Lille! Angel Gomes primește o minge de la Ikone și înscrie.

Minutul 72: GOL Lille! David înscrie din fața porții.

Minutul 11: GOL Lille! Ikone îl servește excelent pe Yilmaz, după un contraatac ”fulger”, iar acesta înscrie fără emoții.