Cu Mutu pe teren, Fiorentina a reusit un egal de aur la Sporting!

Fiorentina Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 18 August 2009, 21:45
Data actualizarii: Marti 18 August 2009, 23:48

AICI: rezultatele de marti din Liga Campionilor:

FC Copenhaga 1-0 APEOL Nicosia
FC Timisoara 0-2 VfB Stuttgart
Sheriff Tiraspol 0-2 Olympiakos Pireu
Sporting Lisabona 2-2 AC Fiorentina

Fiorentina a remizat in deplasare, in mansa tur a dublei pentru calificarea in grupele Ligii Campionilor, scor 2-2 (0-1), cu Sporting Lisabona, atacantul roman Adrian Mutu evoluand 64 de minute.

Pentru Fiorentina au marcat Vargas, in minutul 6, si Gilardino, in minutul 79, in timp ce golurile portughezilor au fost inscrise de Vukcevici, minutul 58, si Miguel Veloso, minutul 66.

Adrian Mutu a fost inlocuit de antrenorul Cesare Prandelli in minutul 64 cu Jovetici. Sporting a evoluat cu un om mai putin pe teren din minutul 59, dupa ce Vukcevici a primit al doilea cartonas galben.

Sheriff Tiraspol a pierdut, scor 0-2 (0-0), pe teren propriu, partida sustinuta in compania formatiei din Grecia Olympiacos Pireu. Mijlocasul roman Constantin Arbanas a evoluat pana in minutul 70 pentru moldoveni. Golurile oaspetilor au fost marcate de Dudu '46 si Mitroglou '81.

In aceeasi faza a competitiei, Arsenal a castigat, scor 2-0 (1-0), in deplasare, partida contra scotienilor de la Celtic Glasgow. Arsenal a beneficiat de golul lui Gallas '43 si autogolul lui Caldwell '71.

Formatia daneza FC Copenhaga a invins, scor 1-0 (0-0), pe teren propriu, echipa din Cipru Apoel Nicosia. Golul invingatorilor a fost marcat de Pospech. Cipriotii au evoluat cu un om mai putin dupa ce Haxhi a primit al doilea cartonas galben in primul minut de prelungire al meciului.