Centralul nu a acordat un penalty pentru Dinamo la un presupus henț în careu comis de Siyabonga Ngezana, fundașul celor de la FCSB. Mai multe voci importante din fotbalul românesc au spus că ”roș-albii” au fost prejudiciați la acea fază.
În tot acest timp, centralul se pregătește pentru cel mai important meci al carierei, susține Florin Prunea, fostul președinte de la Dinamo, în paralel și observator UEFA.
Florin Prunea: ”Kovacs va fluiera finala Champions League”
Fostul portar spune că Istvan Kovacs va arbitra finala UEFA Champions League, care va avea loc la Munchen, pe 31 mai.
Ar fi a treia finală europeană condusă de centralul român, după ce a mai condus finala Conference League în 2022, respectiv finala Europa League în 2024.
„Istvan Kovacs va fluiera finala Champions League! Mai vorbim noi, o să vedeți. La VAR în România e unul singur, e Cătălin Popa”, a spus Prunea, potrivit iamsport.ro.
Kovacs nu a fost ”pedepsit” după meciul dintre FCSB și Dinamo. A fost delegat chiar și în etapa recent încheiată, la meciul Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-0.