Reus SHOW! Dortmund este cu un pas in sferturi dupa 2 goluri in primele 5 minute! Zenit 2-4 Borussia! REZUMAT VIDEO

Zenit Sankt Petersburg Borussia Dortmund Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 25 Februarie 2014, 20:53
Data actualizarii: Miercuri 26 Februarie 2014, 07:08

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Borussia Dortmund a avut un sezon 2012/2013 cu adevarat fantastic, chiar daca nu a reusit decat sa castige Supercupa Germaniei. Locul 2 in campionat si finala Ligii Campionilor, plus meciuri impresionante precum semifinala cu Real, castigata de BVB cu 4-1 in Germania.

Acest sezon nu a mai mers la fel pentru echipa lui Klopp. Plecarea lui Gotze nu a fost acoperita complet de transferul armeanului Mkhitaryan. Mai mult, Robert Lewandowski a anuntat ca o va lua pe urmele lui Gotze din sezonul viitor. Asta, plus accidentarile de lunga durata ale unor jucatori vitali in sezonul trecut precum Gundogan, Kuba, Subotic si Hummels au facut ca BVB sa nu poata emite pretentii la titlu in Bundesliga, sperand cel mult la locul 2, ocupat momentan de Bayer Leverkusen.

De partea cealalta, Zenit are un sezon bun. Echipa lui Spaletti e pe primul loc in campionat, la egalitate cu Lokomotiv Moscova, iar Hulk sau Axel Witsel, marile achizitii din 2012, incep sa joace la nivelul banilor cheltuiti pentru aducerea lui.

Hulk are 11 goluri si 6 pase de gol in 19 meciuri in acest sezon - marea problema a rusilor este insa absenta lui Danny. Portughezul e in continuare golgheterul echipei in campionat cu 10 reusite, desi n-a mai jucat din noiembrie.

Iata cateva date despre cele 2 echipe (Sky Sports)