Petrolul obține prima victorie din play-off și e tot mai aproape de promovare! Cum arată clasamentul din Liga 2

petrolul Concordia Chiajna liga 2 Petrolul Ploiesti Liga 2
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 16:40
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 16:41

Petrolul Ploiești a câștigat meciul de pe terenul Concordiei Chiajna, scor 1-0, în primul meci din etapa a patra pentru play-off-ul ligii secunde.

Unicul gol al partidei de la Chiajna a fost marcat de Sory Ibrahim Diarra, în minutul 67. Atacantu malian de la Petrolul a deviat excelent un șut al coechipierului Mihai Constantinescu și l-a învins pe portarul Marius Aldescu.

Concordia Chiajna - Petrolul Ploiești 0-1, în Liga 2

Diarra, care a ajuns la 12 reușite în acest sezon pentru Petrolul, a avut și un gol anulat în minutul 52, după ce arbitrul asistent a indicat offside.

Pentru Petrolul este prima victorie obținută în play-off, iar echipa lui Nae Constantin își consolidează prima poziție, având acum 54 de puncte, cu șase peste FC Hermannstadt și șapte peste U Cluj, care au un meci mai puțin disputat. De partea cealaltă, Concordia Chiajna rămâne pe locul 5, cu 40 de puncte.

În runda a patra din play-off-ul ligii secunde se vor mai disputa partidele Unirea Slobozia - Steaua (duminică, 15:00) și FC Hermannstadt - U Cluj (marți, 19:00).