Ovidiu Burcă, mesaj războinic după Gloria Buzău - Dinamo: „Asta ne dorim”

Gloria Buzău - Dinamo liga 2 Ovidiu Burca Liga 2 Ovidiu Burcă
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 20:00
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 20:00

Cele două echipe s-au confruntat în etapa cu numărul șase din play-off-ul ligii secunde.

Gloria Buzău a avut un avantaj de două goluri pe care, însă l-a pierdut. Dinamo a revenit în joc și a obținut un punct important în lupta pentru accederea în prima ligă din România.

Ovidiu Burcă, antrenorul „câinilor roșii”, a vorbit după meci și și-a felicitat elevii, evidențiind faptul că au dat dovadă de caracter, pentru că au reușit să revină pe tabela de marcaj de la 2-0.

„S-ar putea să fie un punct care ne va ajuta pentru promovarea directă. Dincolo de toate calculele astea, eu sunt mulțumit doar cu un punct pentru atitudinea pe care au avut-o băieții. Au dat dovadă de caracter, iar eu sunt bucuros, pentru că antrenez băieți care au caracter. Asta ne dorim, ne dorim atitudine! La final, o să vedem. Promovare directă, baraj, așa cum am spus, o să luptăm până la capăt.

Eu aș vrea să vorbesc mai puțin de arbitraj. Sunt atât de multe lucruri interesante, încât să vorbim despre arbitraj... Contează, dar nu e treaba mea să vorbesc. Am făcut-o la moment dat, dar astăzi... Nu știu. Nu vreau să le creez jucătorilor mei niciun fel de alibi. Când ești o echipă puternică vii și joci. Trebuie să fim puternici și să jucăm și împotriva arbitrilor. Sunt mulțumit de reacția jucătorilor, să revii de la 2-0... Îmi arată că echipa arată caracter”, a spus Ovidiu Burcă după meci.

Gloria Buzău - Dinamo 2-2

Gazdele au înscris două goluri rapide în startul meciului. Mai întâi, Andrei Blejdea a deschis scorul în minutul 9, ca cinci minute mai târizu Alexandru Boiciuc să majoreze diferența.

Gorka Larrucea a redus din diferență în minutul 18, iar Ahmed Bani (minutul 67) a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce dinamoviștii au reușit să obțină un penalty pe final.