Președintele lui Dinamo, Andrei Nicolescu, după remiza de la Buzău: „Am o singură rugăminte”

Gloria Buzău - Dinamo andrei nicolescu liga 2 Liga 2 Andrei Nicolescu
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 19:51
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 19:51

Dinamo București a obținut un rezultat de egalitate cu Gloria Buzău, scor 2-2.

După ce au fost conduși cu 0-2, „câinii roșii” au revenit pe tabela de marcaj și au reușit să smulgă un punct important în lupta pentru accederea în Superligă, în confruntarea din etapa cu numărul șase din play-off-ul ligii secunde.

După meci, Andrei Nicolescu, președinele lui Dinamo, a vorbit despre situația în care se află echipa sa și a evidențiat faptul că elevii lui Ovidiu Burcă luptă să obțină puncte în fiecare dintre meciurile rămase de disputat.

„Nu vrem să ne ajute nimeni. Vrem să primim ce merităm. Etapă de etapă ni se întâmplă lucruri. Am o singură rugăminte. Vă rog frumos, aveți personalitate, prezență de spirit. Dați ce e al lui Dinamo. Mingea a fost în brațele portarului. Mai vorbim despre altceva? Nu discut.

Vorbesc despre personalitate. Există ca arbitrii să dea mai puțin pentru echipele care sunt mediatizate! Gândiți-vă, doar la personalitate. Astăzi am scăpat de blestemul portarului. Am reușit să nu plecăm învinși. Ne dorim să luptăm pentru fiecare punct.

Câțiva dintre ei poate nu sunt în forma cea mai bună. Suntem puțini. Există multe probleme la această echipă. Nu am venit noi și totul e roz. Totuși, suntem în play-off. Aveți puțină limită cu noi că nu suntem zmei încă.

Eu cred că am ieșit din istoria de anul trecut. Anul ăsta se scrie o altă istorie”, a spus Andrei Nicolescu, după meci.

Gloria Buzău - Dinamo 2-2

Gazdele au înscris două goluri rapide în startul meciului. Mai întâi, Andrei Blejdea a deschis scorul în minutul 9, ca cinci minute mai târizu Alexandru Boiciuc să majoreze diferența.

Gorka Larrucea a redus din diferență în minutul 18, iar Ahmed Bani (minutul 67) a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce dinamoviștii au reușit să obțină un penalty pe final.