Marius Niculae și Ionel Dănciulescu, contrariați de jocul lui Dinamo: "Era ultima șansă! Chiar nu îmi explic"

Marius Niculae Dinamo Ionel Danciulescu Poli Iasi Liga 2
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2023, 23:17
Data actualizarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 00:06

Dinamo a suferit un nou eșec în play-off-ul din Liga 2, 1-3 contra lui Poli Iași, pe teren propriu, iar formația bucureșteană păstrează șanse mici pentru promovarea directă.

Dinamo a deschis scorul în minutul 22, grație reușitei lui Ghezali, iar Poli Iași a restabilit egalitatea cu câteva minute înainte de pauză, prin Harrison. În repriza secundă, moldovenii au arătat o altă față, iar dubla lui Alin Roman (57', 68') a dus punctele în Copou.

Marius Niculae și Ionel Dănciulescu, reacții după Dinamo - Poli Iași 1-3

După meci, Marius Niculae, fostul atacant al lui Dinamo, nu a găsit explicații pentru forma slabă arătată de echipa lui Ovidiu Burcă în repriza secundă.

"Chiar nu am nicio explicație. Mă așteptam la o reacție mult mai bună a lui Dinamo pentru că ei aveau nevoie de victorie pentru a spera la o promvare directă. Ăsta era meciul care conta, după ce a pierdut în Ghencea. Cam asta era ultima șansă pentru a reintra în această cursă de promvare directă. Chiar nu-mi explic", a spus Marius Niculae, la Digisport.

Ionel Dănciulescu, un alt fost mare atacant al lui Dinamo, a avut o reacție similiară, însă a adăugat că presiunea poate fi prea mare pentru lotul tânăr al "câinilor".

"Tot încerc să găsesc explicații pentru evoluția mai puțin bună din repriza a doua. Mă gândesc că și miza asta destul de importantă a partidei... era o șansă importantă pentru a mai spera la promvoarea directă. Să nu uităm că în partidele cu miză din sezonul ăsta, cum ar fi cu Timișora, echipa a suferit din punct de vedere al încărcăturii emoționale.

E o echipă tânăr, fără mare experiență, iar aceste lucruri au deregljat jocul echipei, Nici contra Stelei nu a fost o evoluție bună, și acolo a fost o miză uriașă. Azi, la fel, a venit cel gol din nimic al lui Harisson și a turnat plumb în picioarele jucătorilor", a spus și Ionel Dănciulescu.