lamine ghezali deniz giafer Dinamo Ovidiu Burca Steaua Liga 2
Data publicarii: Marti 16 Mai 2023, 09:38
Data actualizarii: Marti 16 Mai 2023, 09:44
Dinamo a executat-o pe Steaua pe ”Arena Națională”, 3-0 în partida de luni seara din play-off-ul diviziei secunde.

Dinamo - Steaua, cândva ”Eternul Derby”, s-a terminat 3-0 pentru ”câinii” lui Ovidiu Burcă, într-un meci din penultima etapă a play-off-ului din Liga 2, Deniz Giafer și Lamine Ghezali, cu o dublă în prelungiri, fiind marcatorii de pe ”Arena Națională”.

Francezul de 23 de ani a dat sentința în minutul 90+9 cu gestul de ”Game Over”, după ce a înscris și din penalty.

Lamine Ghezali a fost legitimat opt sezoane la Saint-Etienne, a debutat la 17 ani în Ligue 1 și a fost favoritul campionului mondial Bernard Diomede, cel care l-a convocat pe fotbalist la naționalele Under 17 și Under 18 ale Franței, dându-i minute de fiecare dată în meciurile amicale disputate cu Italia.

Clasamentul play-off-ului din Liga 2

1. Poli Iași 57 p. (câștigătoarea campionatului și deja promovată în prima ligă)

2. Steaua 49 p. (fără drept de promovare)

3. Dinamo 46 p.

4. Oțelul Galați 46 p. (un meci mai puțin disputat)

5. Unirea Dej 40 p.

6. Gloria Buzău 39 p. (un meci mai puțin disputat)

* În caz de egalitate de puncte între Oțelul și Dinamo, gălățenii sunt avantajați pentru că bifează primul criteriu de departajare, locul ocupat la finalul sezonului regulat, deși în play-off au pierdut în fața ”câinilor”, 0-2 și 0-3!