În urmă cu trei sezoane evoluau în Liga 1, acum sunt fără victorie în 2022! "Nu ne vom desființa!"

liga 2 Dunarea Calarasi infrangere play-out retrogradare Liga 2
Data publicarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 14:10
Data actualizarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 14:23

O fostă prim-divizionară a primit 31 de goluri și nu a înscris niciunul, în ultimele opt partide.

Dunărea Călărași a pierdut toate meciurile disputate în 2022, în ultimele trei etape ale sezonului regulat al Ligii 2 și primele cinci partide din Grupa A a play-out-ului. Echipa este antrenată de Marius Păun, care are la dispoziție un lot format în mare parte din juniori, a primit 31 de goluri și nu a înscris niciunul.

Echipa se va baza pe localnici și va continua în Liga 3

În această serie nefericită, călărășenii au înregistrat eșecuri cu FC Hermanstadt (0-6), Unirea Slobozia (0-8), "U" Cluj (0-3), SSU Poli Timișoara (0-3), 1599 Șelimbăr (0-5), Dacia Unirea Brăila (0-1), Metaloglobus (0-3) și Poli Iași (0-2). În ultimul meci, în Copou, gazdele s-au impus prin golurile lui Francisc Cristea (18) și Ioan Pop (41).

"Suntem o echipă în reconstrucție. Media de vârstă este scăzută, 16-18 ani, asta a fost decizia conducerii în iarnă, să renunțăm la  majoritatea jucătorilor și să folosim copiii din club, juniorii noștri. Nu vom lăsa garda jos, vom continua la Liga a 3-a, nu cum sunt zvonuri că vom ceda, că ne desființăm. Mergem înainte, ne punem baza pe Centrul de Copii și Juniori și vom continua în Liga a 3-a. Dorința noastră este ca, în câțiva ani, să formăm o echipă cu jucători localnici, să nu mai avem din afară foarte mulți jucători, cum a fost în trecut”, a declarat antrenorul Marius Păun.

Au retrogradat dramatic, cu un gol luat în minutele de prelungire ale ultimei etape

În sezonul 2018-2019, Dunărea a evoluat în Liga 1, fiind antrenată de Dan Alexa și avându-i în lot pe Alexandru Bourceanu, Gabriel Enache, Steliano Filip, Gabriel Iancu, Valentin Alexandru, Mediop Ndiaye, Aitor Monroy, Georgian Honciu, Cătălin Straton, Alin Şeroni, Hamidou Keyta, Ionuț Balaur, Gabriel Simion, Alin Dobrosavlevici sau Ștefan Vlădoiu.

Echipa a retrogradat în mod dramatic în liga secundă, după ce a terminat sezonul regulat pe locul 12 și a pierdut, în ultima etapă a play-out-ului, meciul decisiv cu FC Hermannstadt, scor 1-2, în urma unui gol primit în minutul 90+6. Călărășenii au acuzat că meciul s-a disputat, deși terenul era impracticabil, în urma unei ploi torențiale, iar sibienii au rămas în Liga 1, după ce au trecut la baraj de "U" Cluj, 2-0 și 0-1.