Hermannstadt învinge și urcă pe loc direct promovabil! Cum arată acum clasamentul în Liga 2

Hermannstadt liga 2 play-off Liga 2 U Cluj Unirea Slobozia Liga 2
Data publicarii: Duminica 20 Martie 2022, 13:40
Data actualizarii: Duminica 20 Martie 2022, 13:39

FC Hermannstadt a învins Unirea Slobozia, în prima etapă din play-off-ul ligii a doua, scor 2-0.

În partida disputată la Mediaș, pe stadionul lui Gaz Metan, Hermannstadt a deschis scorul în minutul 20, prin Petrișor Petrescu, iar cu trei minute înainte de finalul reprizei secunde, sibienii au ratat șansa desprinderii, după ce Ionuț Năstăsie a șutat în bară din penalty.

Hermannstadt - Unirea Slobozia 2-0. Sibienii urcă pe loc direct promovabil

Echipa lui Marius Măldărășanu a reușit să se distanțeze în minutul 54, când Daniel Paraschiv, atacantul împrumutat de Hermannstadt de la CFR Cluj, a marcat pentru 2-0 din centrarea lui Călin Popescu.

S-a terminat 2-0 pentru Hermannstadt, care urcă pe locul secund, direct promovabil, cu 44 de puncte, la șase lungimi în spatele liderului Petrolul. U Cluj, care a remizat ieri la Ploiești, scor 0-0, a coborât pe poziția a treia, care duce la baraj, cu 43 de puncte.

• Hermannstadt: Muțiu – Pantea, Bejan, Antoche, Opruț – Biceanu, Mino Sota (Alhassan 59'), P. Petrescu (Buhăcianu 77') – Năstăsie (Balaure 59'), C. Popescu (Al. Oroian 88'), Paraschiv (Hora 59')
  • Unirea Slobozia: Poiană – Trașcu (Greu 60'), I. Dinu, Perju, Toma – Coadă, Cruceru (Gherghiceanu 77') – Bolohan (Dorobanțu 60'), Afalna, Mustacă (Silaghi 46') – Gulceac (Ivan 60')

• 6. Unirea Slobozia - 33p

* CSA Steaua și Concordia Chiajna au un meci mai puțin disputat. Cele două se vor întâlni luni, de la ora 18:00, în ultima partidă contând pentru prima etapă din play-off.

După cele 10 etape din play-off, primele două clasate promovează direct, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor înfrunta la baraj formațiile de pe pozițiile 14, respectiv 13 din Liga 1.