Gloria Buzău - FC Argeș s-a încheiat 0-2. Cum arată clasamentul Ligii a 2-a

Gloria Buzău - FC Argeș clasament liga 2 Liga 2
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 14:22
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 14:22

Cele două echipe s-au înfruntat în a 11-a etapă din sezonul regulat al eșalonului secund.

Gloria Buzău a primit vizita celor de la FC Argeș pe stadionul din Crâng. La capătul celor 90 de minute, piteștenii au învins cu 2-0 și au urcat un loc în Liga 2, apropiindu-se de mijlocul clasamentului.

Angelov a deschis scorul în minutul 29, după ce FC Argeș a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. În repriza secundă, Rusu a dus scorul la 2-0 în minutul 89 după ce a transformat a doua lovitură de pedeapsă primită de piteșteni.

Gloria Buzău nu a mai învins-o pe FC Argeș din 2009, când ambele se aflau în primul eșalon al României. Echipa din Crâng câștiga atunci cu 3-1.

Echipele de start

• Gloria Buzău: Greab - Chica-Rosa, Diego, Dobrosavlevici, Dumitrache, Dumitru, Pashov, Patapis, Pervan, Șerban, Tănasa
  • FC Argeș: Bucur - Angelov, Bertrand, Boboc, Buhăcianu, Panait, Rădescu, Scalatache, Tofan, Tudose, Turda

După 11 etape desfășurate în liga secundă, Gloria Buzău se află pe locul cinci cu 18 puncte. În consecință, clubul a înregistrat cinci victorii, trei rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

De cealaltă parte, FC Argeș se află pe locul 12 cu 15 puncte, la egalitate cu CSA Steaua. Astfel, piteștenii au obținut până acum trei câștiguri, șase remize și două eșecuri.

Un singur meci mai e de disputat în a 11-a etapă din sezonul regulat al ligii secunde: CSM Slatina - Unirea Slobozia, luni, 30 octombrie, de la ora 15:30.