LIVE TEXT Gloria Buzău - Dinamo 2-1 și suferința ”câinilor” continuă! Fundașii centrali au făcut spectacol: goluri, pase de gol, foarfecă din afara careului

Dinamo Antonio Bordusanu costin amzar Gloria Buzau Ovidiu Burca Liga 2
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 12:45
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 13:03

Echipa lui Ovidiu Burcă venea după două victorii consecutive în meciurile din deplasare, dar se află abia pe locul 16 în clasamentul ligii secunde.

FINAL Gloria Buzău - Dinamo 2-1 (Ariel Lopez '24, Gaitan '79 / Giafer '2)

Dinamo pierde cu 1-2 în deplasarea de la Buzău și rămâne pe locul 16 (din 20 de echipe) în clasamentul Ligii 2, cu 6 puncte după primele șapte etape.

MINUTUL 90 Se arată 4 minute de prelungiri.

MINUTUL 78 Argentinianul Pablo Gaitan, introdus de Cristian Pustai în repriza secundă, înscrie pentru Gloria după centrarea perfectă a fundașului central Daniel Vîrtej: 2-1 pentru gazde!

MINUTUL 72 Dujmovic scoate și o ”foarfecă” senzațională a fundașului central buzoian Ariel Lopez din afara careului, dar arbitrul fluieră fault în atac.

MINUTUL 71 Ovidiu Burcă forțează victoria: intră încă un vârf pur-sânge, Alexandru Darius Pop, în locul lui Bani.

MINUTUL 71 Încă o intervenție extraordinară a portarului ”câinilor”, Dujmovic, de data aceasta în fața lui Neicuțescu.

MINUTUL 66 Prima ocazie a lui Buhăescu, fundașii Gloriei resping în corner șutul atacantului oaspeților.

MINUTUL 59 Vali Lazăr este schimbat cu vârful Vasile Buhăescu la Dinamo.

MINUTUL 58 Blejdea, fostul dinamovist din atacul Buzăului, este aproape de gol.

MINUTUL 46 A început repriza a doua, dinamovistul Bordușanu are prima ocazie a părții secunde.

MINUTUL 45+1 Se încheie prima repriză, 1-1 în meciul de la Buzău.

MINUTUL 39 Încă o ocazie uriașă a dinamoviștilor, tot pe contraatac, același Stoian apără senzațional în fața lui Neluț Roșu, scăpat singur cu portarul Gloriei.

MINUTUL 35 Ocazie mare pe contraatac pentru Dinamo, șutul lui Vali Lazăr este respins de portarul Relu Stoian.

MINUTUL 24 Ariel Lopez egalează pentru gazde cu un șut din interiorul careului, 1-1! Uruguayanul este fundaș central, ca Giafer, marcatorul lui Dinamo.

MINUTUL 16 Intervenție de excepție a portarului dinamovist Dujmovic la șutul lui Cristian Ciobanu.

MINUTUL 2 Deniz Giafer deschide scorul, 1-0 pentru Dinamo! Fundașul central a reluat cu capul după o centrare din corner a lui Ahmed Bani.

UPDATE ORA 11:03 A început meciul de la Buzău.

UPDATE ORA 10:45 Echipa de start a lui Dinamo:

Dujmovic - Gabriel Moura, Patriche (căpitan), Giafer, Amzăr - N. Roșu, Dani Iglesias - Ghezali, Bordușanu, V. Lazăr - Bani

Rezerve: Oncescu - Bena, I. Roșu, Buhăescu, A. Șerban, Buleică, Gorka Larrucea, Al. D. Pop, Delciu

Antrenor: Ovidiu Burcă

* Doi dintre titularii lui Dinamo, Costin Amzăr și Antonio Bordușanu, au fost convocați la echipele naționale la sfârșitul acestei luni: primul la Under 20, al doilea la Under 19 pentru preliminariile Campionatului European.

Gloria Buzău începe cu:

Stoian – Pîrvulescu, Vîrtej, Ariel Lopez, Uțiu, Honciu (căpitan), Trebotic, Blejdea, Neicuțescu, Cr. Ciobanu, Boiciuc

Rezerve: Boison – Gaitan, Munteanu, Alexandru, Matiș, Mandea, Wiktorski, Oteliță, Lazăr

Antrenor: Cristian Pustai

* În primul ”unsprezece” al Gloriei se află și foștii dinamoviști Blejdea și Neicuțescu.

Știrea inițială

Gloria Buzău - Dinamo, meci din cadrul etapei a șaptea din Liga 2, se dispută duminică, de la ora 11:00 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro.

”Câinii” lui Ovidiu Burcă se află abia pe locul 16 în clasamentul ligii secunde, după primele șase etape disputate, dar vin după două victorii consecutive în meciurile din deplasare: 1-0 la Concordia Chiajna în campionat și 3-0 la CS Tunari în Cupa României.