Progresul Spartac Alin Dudea Andrei Matei Dinamo Liga 2
Data publicarii: Joi 04 August 2022, 19:52
Data actualizarii: Joi 04 August 2022, 19:52

Dinamo a obținut o victorie la limită în prima etapă din Liga 2, contra celor de la Progresul Spartac, scor 1-0.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Antonio Bordușanu, în minutul 27. Dinamo a jucat în inferioritate numerică din minutul 76, după ce Costin Amzar a fost eliminat pentru un fault dur.

Progresul Spartac - Dinamo | Andrei Matei, eliminat după ce l-a scuipat pe Alin Dudea

Nici Progresul Spartac nu a încheiat în 11. În minutul 90+5, când mai erau de jucat câteva secunde din meci, tânărul Andrei Matei (18 ani) a fost eliminat direct.

Matei a încercat să grăbească repunerea din șase metri a lui Dinamo și a dus rapid mingea pe linia careului lui Oncescu. Jucătorul Progresului a intrat într-un conflict cu fundașul lui Dinamo, Alin Dudea, pe care l-a scuipat.

Arbitrul Claudiu Marcu a văzut incidentul și i-a arătat imediat cartonașul roșu lui Andrei Matei, care a părăsit gazonul în timp ce era înjurat de fanii lui Dinamo, care au făcut deplasarea într-un număr mare la Clinceni.

În runda următoare, Dinamo va primi vizita celor de la Oțelul Galați, în timp ce Progresul Spartac va juca pe terenul formației Unirea Constanța.