EXCLUSIV Costel Pantilimon, prima reacție după ce s-a aflat că revine în fotbalul românesc: „Este adevărat!” Când va fi prezentat
![Costel Pantilimon, prima reacție după ce s-a aflat că revine în fotbalul românesc: Este adevărat! Când va fi prezentat Costel Pantilimon liga 2 politehnica timisoara](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/09/30/image_galleries/734373/ce-se-intampla-cu-pantilimon-fostul-portar-al-nationalei-liber-de-contract-de-sase-luni_size6.jpg)
Costel Pantilimon (36 de ani), fost jucător la echipe precum Manchester City, Sunderland, Watford, Deportivo La Coruna sau Nottingham Forest, revine în fotbalul românesc.
Fostul internațional român a acceptat provocarea de a prelua funcția de manager general al clubului de fotbal Politehnica Timișoara din Liga 2, unde și-ar fi dorit să ajungă și vara anului trecut, însă atunci proiectul a căzut.
Într-o reacție pentru SPORT.RO, fostul portar al lui Manchester City a confirmat informațiile lansate de jurnaliștii de la Sursa de Vest.
„Da. Este adevărată informația. Mâine va avea loc o conferință de presă unde vă voi sta la dispoziție pentru orice întrebare”, ne-a spus Costel Pantilimon.
Pantilimon a apărat de 27 de ori poarta naționalei României
Goalkeeper-ul de 2,03 metri cu 27 de selecții la naționala României, între 2008 și 2017, a evoluat de-a lungul carierei sale la Poli Timișoara, Manchester City, Sunderland, Watford, Deportivo La Coruna, Nottingham Forest, Omonia Nicosia și Denizlispor, de unde s-a retras în 2021.
Pantilimon are în CV un titlu de campion în Premier League cu Manchester City, în sezonul 2013-2014.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News