Călin Cojocaru este în al nouălea cer, după salvarea de la retrogradare: "Vreau să-i felicit pe baieți pentru atitudine"

calin cojocaru Viitorul Pandurii Targu Jiu Liga 2 Pandurii Tg Jiu / Sursă: Viitorul Pandurii Tg. Jiu Facebook
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 10:09
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 10:10

Viitorul Pandurii Târgu Jiu a reușit să se salveze matematic de la retrogradare după victoria cu Chindia.

Cu doar două victorii în 2024, echipa a reușit să își asigure menținerea în Liga 2.

Echipa antrenată de Călin Cojocaru a învins Chindia Târgoviște cu scorul de 1-0, controlând prima repriză și reușind să marcheze prin Claudiu Moisie în minutul 29. Chiar dacă partida a fost una modestă, Viitorul Pandurii s-a distanțat la 12 puncte de următoarea clasată, CS Tunari, antrenată de Dan Alexa.

Călin Cojocaru: "Vreau să-i felicit pe baieți pentru atitudine"

Antrenorul Călin Cojocaru a evitat să vorbească despre planurile pentru noul sezon și s-a concentrat pe următoarele meciuri, declarând că obiectivul este să câștige tot ce se poate.

”Vreau să-i felicit pe baieți pentru atitudine, pentru modul cum s-au prezentat, au arătat forță, au arătat agresivitate! Am arătat că suntem puternici și că rezultatele din prima parte a sezonului nu au fost o întâmplare (n.r. – Viitorul Pandurii intrase în pauza de iarnă de locul al 6-lea, dar a încheiat sezonul regular pe 16, după începutul dezastruos de an).

Veneam după un rezultat pozitiv la Progresul Spartac și am practicat un joc solid, agresiv, cu Chindia! Nu cred că le-am dat adversarilor prea multe șanse, chiar dacă în unele momente ne-au presat”, a declarat tehnicianul Călin Cojocaru.

Clasament play-out Liga a 2-a

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu se află pe locul 3 în clasamentul Grupei B din play-out-ul Ligii 2 și se pregătește pentru următorul meci, în deplasare la CSM Slatina, sâmbătă, de la ora 11:00.