„Rapid e cea mai frumoasă echipă din România!” Portarul din Superligă care și-ar dori să evolueze pentru giuleșteni

Rapid mihai popa Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 12:54
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 12:53

„Alb-vișinii” se situează ep locul trei, cu 33 de puncte după 18 etape.

Întrebat despre echipa la care își dorește să evolueze din România, portarul Voluntaiului, Mihai Popa, a mărturisit că îi place Rapidul dirijat în acest moment de Adrian Mutu.

Goalkeeperul a evidențiat faptul că suporterii din Giulești sunt ceva aparte. Mihai Popa a evoluat pentru Rapid în perioada februarie 2020 - august 2020, fiind adus sub formă de împrumut de la Astra Giurgiu.

Popa: „Da, mi-aș dori să mai joc la Rapid”

„(n.r. unde îşi doreşte să ajungă Mihai Popa?) Clar îşi doreşte să ajunga într-unul din primele cinci campionate din Europa.

(n.r. în România?) Îmi place Rapidul, am jucat acolo, este ceva special să joci la Rapid, cred că este printre cele mai frumoase echipe din Romania, dacă nu cea mai frumoasa, cu nişte suporteri extraordinari şi, da, mi-aş dori să mai joc la Rapid.

Clar mi-aş dori să joc cu suporterii giuleşteni în spate”, a spus Mihai Popa, potrivit Orange Sport.

FC Argeș - Rapid București, LIVE TEXT, de la ora 19:00

După 18 etape, Rapid se află pe locul trei cu 33 de puncte, din 54 posibile. Giuleștenii au înregistrat, în acest sens, 10 victorii, trei rezultate de egalitate și cinci înfrângeri. De cealaltă parte, FC Argeș se situează în a doua jumătate a clasamentului, cu 21 de puncte după 18 meciuri. Piteștenii au obținut șase câștiguri, trei egaluri și nouă eșecuri.

În tur, Rapid a pășit învingătoare. „Alb-vișinii” s-au impus grație „dublei” realizate de Antonio Sefer din minutul 45, respectiv 64. Pentru FC Argeș a punctat Kait, printr-un autogol, în ultimele minute de joc, 90+2.

În campionat, ultima victorie a Rapidului a venit pe 30 octombrie, împotriva CFR-ului, 2-1. De atunci, giuleștenii au fost înfrânți de FCSB, 1-3 și au remizat cu Universitatea Craiova, 2-2. În ce privește situația de la FC Argeș, piteștenii au obținut ultima victorie în campionat în aceeași perioadă cu Rapidul: 30 octombrie, cu meciul împotriva UTA-ei Arad, 1-0.