VIDEO EXCLUSIV „Marele punct forte e ăsta!” Ce a evidențiat Alexandru Bourceanu la naționala Olandei, în direct la Pro Arena

Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 10:36
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 11:03

Fostul închizător a fost prezent în studio la Pro Arena, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport.

Olanda a jucat cu Statele Unite ale Americii în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Naționala lui Louis van Gaal s-a impus cu 3-1, iar fostul jucător de la FCSB, Alexandru Bourceanu, a evidențiat punctul forte al „portocalei mecanice”.

„Olanda a avut un meci complicat, pentru că naționala din Statele Unite are în componență foarte mulți jucători, tineri de valoare, chiar dacă încă nu au ajuns la maturitate. Dacă nu ar fi jucat cu Olanda, SUA ar fi putut trece mai departe. Olanda a fost o forță și marele punct forte e că nu pierde mingea”, a spus Alexandru Bourceanu la Pro Arena.

• Potrivit FlashScore, olandezii au avut 396 de pase în total, dintre care doar 76 nereușite

După meci, căitanul „portocalei mecanice”, Virgil van Dijk, a evidențiat faptul că naționala sa ar fi putut arăta mult mai bine decât a făcut-o în victoria din optimi cu Statele Unite ale Americii - MAI MULTE DETALII AICI.

Olanda - SUA 3-1

Depay a deschis scorul în minutul 10, din pasa lui Dumfries, care a mai oferit un assist în minutul 45+1 lui Blind și a înscris în minutul 81, blocând tabela la 3-1 pentru selecționata lui Louis van Gaal. Pentru americani, Wright a fost singurul care l-a învins pe Noppert, în minutul 76.

După această victorie, Olanda s-a calificat în sferturile de finală, unde va da peste Argentina, după ce „pumele” au învins-o pe Australia, scor 2-1 (Messi 35', Alvarez 57', Fernandez AG. 77').

Cifrele lui Bourceanu

Bourceanu și-a făcut junioratul la Dunărea Galați, iar în 2008 a ajuns la Oțelul Galați. După un singur an petrecut acolo, fotbalistul a fost transferat la Timișoara, iar în 2011 Steaua București a plătit 750.000 de euro pe el.

După câteva sezoane petrecute pentru roș-albaștri, Bourceanu a bifat 176 de apariții, a înscris patru goluri și a pasat decisiv în 30 de situații. În străinătate, campionul de trei ori al României a a evoluat pentru Trabzonspor și Arsenal Tula. În 2019, s-a retras la SCM Gloria Buzău.