„Nu suntem caprele nimănui!” Reacție dură a lui Paul Papp când a fost întrebat de suspiciunile de blat de la Chindia - Petrolul

Paul Papp Chindia Targoviste Petrolul Ploiesti Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 05 Mai 2023, 23:27
Data actualizarii: Vineri 05 Mai 2023, 23:28

Petrolul Ploiești a câștigat meciul cu Chindia Târgoviște din etapa a șaptea a play-out-ului Superligii României, scor 2-1.

„Lupii galbeni” s-au impus în duelul de pe „Ilie Oană” cu Chindia, după ce au fost conduși din minutul 5, în urma golului marcat de Popadiuc. Diomande a reușit să egaleze, iar Gicu Grozav a dat golul victoriei în minutul 77, trimițând-o pe Petrolul pe primul loc în clasamentul din play-out.

Înainte de meci au existat suspiciuni legate de un posibil blat, iar jucătorii ploieșteni au fost întrebați despre acest lucru. Paul Papp a avut cea mai dură reacție în acest sens.

Paul Papp a răbufnit în cazul suspiciunilor de blat

Fotbalistul Petrolului a avut o reacție vehementă când a fost întrebat despre suspiciuni, dezvăluind că a existat discuția asta în vestiar după apariția zvonurilor și negând clar această idee.

„O bucurie imensă, pentru că vrem să câștigăm play-out-ul și nu renunțăm până nu vom fi acolo sus. Am discutat între noi și ni s-a transmis că sunt suspiciuni de blat.

Nu e posibil să vorbești în România despre asta, noi nu suntem caprele nimănui, așa că ne-am jucat șansa cum am știut mai bine, dar nu e posibil să existe așa acuzații. Din fericire, ne-am făcut treaba, Dumnezeu a fost cu noi, pentru că și ei au avut ocazii imense și sunt trei puncte foarte valoroase cu care vrem să câștigăm play-out-ul.

Sigur că ne-au ambiționat (n.r. suspiciunile de blat) pentru că eu cred că suntem o echipă umilă, niște băieți modești, niște bărbați adevărați. Chiar am vorbit între noi și am spus: 'bă, hai să le dăm peste nas'”, a declarat Paul Papp la finalul partidei.