„Nu ne-au lăsat să jucăm”. Reacția lui Măldărășanu după înfrângerea din Superligă. Ce a spus antrenorul lui FC Hermannstadt

hermannstadt - chindia Marius Maldarasanu Superliga Superliga Marius Măldărășanu
Data publicarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 19:43
Data actualizarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 19:39

FC Hermannstadt a pierdut „acasă” cu Chindia Târgoviște, scor 0-1.

Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, a vorbit după meci despre evoluția echipei sale și a evidențiat faptul că este extrem de dificil să câștigi jocuri când nu ai o audiență mare la meciuri.

„O înfrângere care, din punctul meu de vedere, este cea mai dureroasă. Spun asta pentru că în prima repriză am intrat foarte moi. Nu am învățat nimic din prima repriză cu Mioveni. Nu ne-au lăsat să jucăm, să construim. Ieșeam cu minge în lateral și veneau cu pressing adversar. Neavând o dinamică bună a făcut ca mingea să stea mult în jumatea noastră. Chiar și așa am avut o șansă foarte mare, prin Oroian.

În repriza a doua, am ieșit mult mai bine de la cabine, mult mai agresivi. I-am făcut să joace cu minge lungă. După ce am primit gol a trebuit să alergăm după egalare. Puteau să facă și ei 2-0, dar și noi 1-1. Este o înfrângere grea.

Am mai spus-o: contează mereu aportul publicului. Din păcate, la Mediaș, în multe meciuri n-am avut o asistență numeroasă, dar cei care au fost și azi au încercat să împingă băieții de la spate și le mulțumim.

Dacă până acum aveam obiectiv trei puncte la fiecare meci, poate am părut o echipă mică. Poate ar trebuit să câștigăm cel puțin un punct la fiecare meci. Avem limitele noastre. Mi-aș fi dorit mai mult, dar nu înseamnă cu acum suntem resemnați. Mai sunt multe meciuri și multe puncte.

Repet, mergem înainte. Avem un meci de Cupă. Unii jucători au fost obosiți. Vedem la Baia Mare, o deplasare destul de lungă, apoi o deplasare la Botoșani. Avem lotul pe care îl avem și trebuie ca fiecare jucător să fie pregătit, să dea totul pentru echipă”, a spus Marius Măldărășanu după meci.

În următoarea partidă, FC Hermannstadt se va întâlni cu Minaur Baia Mare în grupele Cupei României miercuri, 9 noiembrie, de la ora 14:00. Partida va fi LIVE TEXT, alături de celelalte meciuri ale zilei.