„Nici nu știam dacă poate să joace!” Fotbalistul care l-a impresionat pe Toni Petrea după victoria de la Ploiești

Toni Petrea Chindia Targoviste - UTA Arad Superliga Superliga Toni Petrea
Data publicarii: Vineri 03 Februarie 2023, 19:58
Data actualizarii: Vineri 03 Februarie 2023, 19:58

Chindia Târgoviște - UTA Arad s-a jucat pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, scor 2-1.

După meci, Toni Petrea a vorbit despre evoluția elevilor săi și a evidențiat faptul că nici măcar nu știa dacă Neguț, cel care s-a impus pe tabelă și a adus cele trei puncte pentru Chindia, va evolua din cauza unei probleme pe care a acuzat-o înaintea duelului.

De asemenea, antrenorul de la Târgoviște a vorbit și despre Cooper, atacantul UTA-ei Arad, oferindu-i credite datorită abilităților de care dă dovadă ca fotbalist în timpul meciurilor.

„O victorie importantă, grea, cu un adversar bun. Cu o primă repriză echilibrată, cu ocazii de ambele părți. În a doua repriză am început mai în defensivă. Am făcut câteva schimbări care și-au făcut efectul, iar pe final a venit acel gol care a dus cele trei puncte.

Neguț, nici nu știam dacă poate să joace. Acuzase o problemă. Mă bucură că a reușit să ducă 90 de minute la capăt. Sunt bucuros că a reușit să reziste. Plus că a adus o victorie importantă echipei noastre.

(n.r. - despre Cooper) Știm ce calități are, mizăm pe ele. Știam că pe un teren greu, este puternic și poate proteja mingea, la devieri pentru colegii din linia a doua. Mă bucură faptul că a reușit să marcheze. A mai avut un gol, anulat pentru ofsaid. Nu vreau să comentez dacă a fost sau nu. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj.

Eu vreau să fim realiști pentru că o victorie sau o înfrângere te poate urca sau coborî. Nu suntem 100% convinși că am scăpat de retrogradare, pentru că mai sunt multe meciuri de disputat”, a spus Toni Petrea după meci.

În urma victoriei de pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, Chindia Târgoviște se va întâlni în următoarea etapă cu Sepsi OSK la Sf. Gheorghe, partidă programată luni, 13 februarie, de la ora 17:00.