Zeljko Kopic, necruțător după înfrângerea la scor din amical: "Inacceptabil, nu am avut reacție"

Zeljko Kopic Dinamo meci amical Superliga Zeljko Kopic, antrenor Dinamo/sursa foto: FB Dinamo
Data publicarii: Vineri 12 Ianuarie 2024, 21:19
Data actualizarii: Vineri 12 Ianuarie 2024, 21:28

Dinamo Bucureşti a pierdut ultimul meci amical din stagiul de pregătire din Antalya (Turcia), scor 6-2, în faţa belgienilor de la Charleroi.

Golurile echipei Dinamo marcate în partida disputată la baza sportivă Kamelya Selin au fost marcate de Gregorio, în min 9, din penalty, şi Abdallah, min 36. Belgienii au înscris prin Guiagon, Nikola Stulic (2) şi Benbouali (3).

Concluziile lui Zeljko Kopic după înfrângerea categorică

Tehnicianul dinamoviștilor a explicat că va exista o analiză a partidei, pentru a identifica cauzele greșelilor comise și a le remedia înaintea partidei cu Petrolul Ploiești.

"Primele 30 de minute din repriza a doua au fost foarte rele, au marcat foarte ușor golurile. A fost un test bun pentru a vedea cum ne descurcăm în fața unui asemenea adversar. Dani Iglesias și Homawoo au simțit ceva probleme medicale și nu am vrut să riscăm.

Sunt multe de analizat și trebuie să tragem concluziile acestui meci. Am jucat bine 60 de minute, dar ulterior au profitat de ocazii, trebuie să vedem unde am greșit și să ne pregătim pentru meciul cu Petrolul. Este inacceptabil, vom analiza tot meciul, nu am avut reacție. Primele 60 de minute a evoluat o echipă profesionistă, apoi nivel de amator, nu este acceptabil pentru noi.

Velkovski este într-o formă fizică bună, trebuie să avem răbdare cu fiecare jucător nou. A demonstrat faptul că are calități, va fi un transfer util pentru noi. Avem pauză până luni acum, de luni reluăm antrenamentele și vom fi bine la meciul cu Petrolul.

Am jucat împotriva unei echipe bune, nu te poți bucura atunci când primești atâtea goluri, au fost și plusuri, dar și lucruri de pus la punct. Sper să aducem jucători până la meciul cu Petrolul", a declarat Kopic, la finalul partidei.