„El a fost numărul unu!” Fotbalistul care l-a impresionat pe Bănel Nicoliță, după Universitatea Craiova - FCSB

Universitatea Craiova - FCSB Banel Nicolita Superliga Superliga Bănel Nicoliță
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 16:18
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 16:17

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul șase din play-off-ul Superligii.

FCSB a reușit să obțină trei puncte esențiale în lupta pentru titlu, în urma victoriei de pe stadionul „Ion Oblemenco”. Universitatea Craiova, în schimb, s-a distanțat la opt puncte de liderul Farul Constanța.

Bănel Nicoliță, fost jucător la FCSB, a vorbit după meci și a evidențiat faptul că jocul vicecampioanei nu l-a impresionat deloc, în schimb, l-a remarcat pe Ștefan Târnovanu, care în minutul 83 a parat penalty-ul lui Andrei Ivan.

„Un prim unsprezece catastrofal, cu banda dreaptă la mici. La pauză au venit cele două schimbări bune și jocul a fost puțin altfel. În prima repriză în afară de cornerul ăla bătut bine de Coman. Nu mi-a plăcut jocul.

Târnovanu a fost numărul unu. A avut niște intervenții incredibile, a prins încredere cu prima intervenție, iar Sepsi a relansat campionatul”, au fost cuvintele lui Bănel Nicoliță, potrivit Fanatik.

Cu această victorie, FCSB a urcat pe locul doi, cel puțin temporar, și se situează la doar trei puncte de Farul Constanța. Cu echipa de la malul mării, „roș-albaștrii” vor juca în penultima etapă.

Universitatea Craiova - FCSB 1-2

Formația dirijată de Elias Charalambous a deschis scorul în prima repriză, în minutul 44, prin Andrea Compagno. Deian Sorescu a împins mingea în poarta în minutul 84 și a dus scorul la 2-0, după ce Andrei Ivan a ratat un penalty în minutul 83.

Pe final, Elvir Koljic a redus din diferență, în cele din urmă, în minutul 90+3, dar prea târziu ca Universitatea Craiova să mai poată face ceva. În clasament, oltenii au rămas pe locul patru, în timp ce FCSB a urcat pe doi, devansând-o, cel puțin temporar, pe CFR Cluj.