„Dacă îl ai pe el în echipă e posibil orice!” Petrescu și-a elogiat un jucător după victoria cu FC Voluntari, dar l-a și 'taxat' pe Susic

Dan Petrescu CFR Cluj fc voluntari Liga 1 play-off Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 12 Martie 2022, 23:05
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 23:10

Campioana României s-a impus fără probleme în duelul cu FC Voluntari, 3-1.

Echipa lui Liviu Ciobotariu a reușit să le țină piept cu brio ardelenilor în prima repriză, însă jucătorii lui Dan Petrescu s-au 'dezlănțuit' în repriza secundă. Antrenorul campioanei en-titre a schimbat decisiv încă de la pauză, iar jocul a fost decis de mutările sale.

Debeljuh a deschis scorul din pasa lui Petrila, intrat la pauză în locul lui Păun. Voluntari a egalat, prin Costin, după gafa lui Susic, însă Deac și-a dus echipa în avantaj, cu o execuție superbă, de la marginea careului. Petrila a închis tabela de marcaj din pasa lui Omrani.

Dan Petrescu, încântat de un jucător: „Cu el în echipă e posibil orice!”

Dan Petrescu a vorbit la finalul partidei cu FC Voluntari despre victoria obținută de echipa sa, lăudându-l pe Ciprian Deac pentru reușita cu care a dus-o pe CFR Cluj în avantaj. Antrenorul a ținut însă să puncteze că meciurile din play-off sunt dificile, iar lupta la titlu se dă între trei echipe, după părerea lui, deși CFR Cluj este dată ca și favorită datorită avantajului pe care îl are.

Totodată, tehnicianul a ținut să îl 'taxeze' și pe Susic pentru gafa comisă de la golul marcat de FC Voluntari.

„Un meci îl câștigă toată echipa, nu doar 2-3 jucători, a fost un meci greu. Voluntari a arătat ca de obicei, foarte bine. Nu au avut ocazii mari, dar ne-au surprins pe contraatacuri foarte rapide, la pauză au venit schimbările.

Am făcut o gafă mare, personală a lui Susic, dar am avut o reacție mare. Dacă îl ai pe Deac în echipă e posibil orice, a reușit un gol fantastic, apoi a venit și golul de 3. Meciul următor e ușor? Ce meci e ușor? Toate meciurile sunt grele, sunt convins că suntem trei echipe care se bat la titlu, CFR, FCSB, Universitatea Craiova.

Nu e nicio diferență mare, la 1-1 se putea întâmpla orice, dacă nu marca Deac nu se știe. Așa pot fi toate meciurile”, a declarat Dan Petrescu la finalul meciului.