„Cred că se mai întoarce roata puțin!” Dan Petrescu nu e mulțumit pe deplin nici după victorie: „Mă aștept mai mult de la el!”

CFR Cluj Dan Petrescu Roger Superliga
Data publicarii: Sambata 26 Februarie 2022, 19:58
Data actualizarii: Sambata 26 Februarie 2022, 20:04

Victoria CFR-ului cu Sepsi OSK, 2-0, nu l-a încântat total pe Dan Petrescu.

CFR Cluj s-a impus în runda 28 din Liga 1, 2-0 cu Sepsi OSK, și a mărit distanța față de FCSB la 11 puncte, până la meciul roș-albaștrilor cu Farul Constanța, de duminică, de la 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Reușitele lui Camora și Delejuh au tranșat partida în favoarea campioanei României. Chiar dacă a fost încântat de marcatori și de prestația lui Petrila, care a intrat în actul secund, Dan Petrescu l-a avertizat pe Roger că așteaptă evoluții mai bune din partea sa.

Dan Petrescu: „Orice schimbare face antrenoru, jucătorii sunt buni la CFR”

„Am întâlnint un adevrsar foarte bun, acasă au batut Craiova și Farul și au dominat FCSB-ul, au un joc de pase foarte bun la mijlocul terenului. După ce am marcat golul, ne-au dominat, au avut posesie, cornere, dar nu au avut nicio ocazie clară. Noi am fost puțin cam noi pe mijloc și pe benzi. Am zis la pauză că nu vom câștiga meciul dacă jucăm așa. Am avut 2-3 ocazii. Cred că se mai întoarce roata putin, cand am fost egalați în minutele 93, 96, cu FCSB, cu UTA, dar și băieții au muncit foarte bine, nu am ce să le reproșez. Orice schimbare face antrenorul, jucătorii sunt buni la CFR, depinde de atitudine.

I-am zis lui Petrila, parcă joci mai bine când ești rezervă. E de ținut minte. Intrarea lui s-a văzut astăzi. La fel și Debeljuh, a ținut de minge, s-a bătut. Atitudinea lui a fost excelentă, iar Dumnezeu l-a răsplătit și a dat gol.

Era și timpul să mai dea și Camora un gol, fiind căpitanul echipei trebuie să mai ai o execuție de asta din când în când. Am zis: 'Când mai dăm și noi un gol de la distanță?'. Mă bucur mult pentru el, muncește mult la antrenamente și merită.

Mă mai supăr, așa sunt eu. Dar sunt jucători noi, nu se pot adapta imediat. Ne trebuie puțin timp, dar noi nu avem timpul ăsta la CFR. Yuri a intrat 5 minute și a dat cu capul în toate mingiile, mă aștept mai mult de la Roger. Neguț a făcut un meci bun, dar Roger cred că poate mai mult”, a declarat Dan Petrescu la finalul partidei.

În urma succesului de la Sfântu Gheorghe, CFR Cluj a acumulat 70 de puncte după 28 de etape, cu două meciuri înainte de finalul campionatului regulat.