„Compagno, adus cu mari sacrificii, probabil dintr-un restaurant!” Reacție dură după înfrângerea suferită de Dinamo cu FCU Craiova

Andrea Compagno Cornel Dinu Dinamo FCU Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 15:02
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 15:03

Dinamo a pierdut duelul cu FCU Craiova de pe teren propriu, 1-2, din a patra etapă a play-out-ului.

„Câinii” au deschis scorul prin Irobiso, încă din primele secunde de la fluierul de start și au menținut avantajul până în minutul 50, când Huyghebaert a restabilit egalitatea. Golul victoriei l-a marcat Compagno, în primul minut de prelungiri.

Atacantul italian este unul dintre cei mai buni jucători ai oltenilor din acest sezon, având 9 goluri și 3 assist-uri în 24 de meciuri jucate. Cornel Dinu a analizat meciul lui Dinamo, având o remarcă ironică la adresa lui Compagno.

Cornel Dinu, reacție dură după înfrângerea suferită de Dinamo

'Procurorul' l-a ironizat pe autorul golului victoriei, despre care a spus că a fost transferat „dintr-un restaurant”, în contextul în care oltenii l-au adus de la echipa Tre Fiori în iulie 2020, grupare din campionatul din San Marino.

„Per total, și de o parte, și de cealaltă, și din cauza ritmului lent și al felului larg, dezlânat în care au jucat cele două echipe, am avut impresia că asist la tablouri statice de proveniență renascentistă, privindu-l pe Compagno, adus cu mari sacrificii din San Marino, probabil dintr-un restaurant, că vine de la Tre Fiori, dar și flamandă, portrete ale jucătorilor, nu faze de fotbal.

Foarte puține momente au fost când s-au reușit câteva pase legate, consecutive în fața celor două careuri. La jocul modest au contribuit și faptul că majoritatea preluărilor, urmate de pase, au fost în lateral sau înapoi.

Din pornire, au fost multe ciudățenii în așezarea lui Dinamo. Mă refer la folosirea lui Moura fundaș stânga, Grădinaru fundaș dreapta și Morar, paradoxal, retras și în niciun caz la nivelul lui Irobiso.

Irobiso a reușit să deschidă rapid scorul și a părut doar că poate fi un atacant periculos, nemaiavând decât o reluare periculoasă la o centrare a lui Bani în finalul primei reprize. Nici nu a primit mingi utile pe angajarea directă spre poartă și alea puține găsindu-l în ofsaid, adică neconcordanțe nepuse la punct, încă, la antrenamente”, a declarat Cornel Dinu conform Fanatik.

• 400.000 de euro este cota lui Andrea Compagno conform Transfermarkt.
  • 18 goluri și 5 assist-uri a reușit italianul în 48 de meciuri jucate pentru FCU Craiova.
  • ASD Due Torri, Torino Primavere, Borgosesia Calcio, SSD Argentina Arma, Nuorese Calcio, Catania Primavera, Pinerolo FC și Tre Fiori mai sunt echipele la care a jucat Compagno.