„Când am văzut că intră, m-am enervat!” Cum a reușit Edward Iordănescu să-l scoată din sărite pe MM Stoica la meciul cu Kosovo

Mihai Stoica Denis Alibec Echipa Nationala edward iordanescu Superliga Mihai Stoica
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 19 Iunie 2023, 09:00
Data actualizarii: Luni 19 Iunie 2023, 09:06

România a terminat la egalitate cu selecţionata Kosovo, 0-0, vineri seara, pe Stadionul „Fadil Vokrri” din Prishtina, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Edi Iordănescu a început meciul cu George Puşcaş în atat, motivând că Denis Alibec este accidentat și nu poate evolua din primul minut.

Cu toate acestea selecționerul a hotărât să-l trimită pe atacantul Farului Constanța pe teren în minutul 86, lucru care l-a înfuriat pe MM Stoica. Oficialul FCSB și-ar fi dorit ca schimbarea să se fi produs din timp.

„OK. Ce să spun? E foarte bine că ne-a ajutat să împingem liniile, dar nu prea am văzut să împingem liniile. Nu prea ştiu despre ce linii este vorba. Este normal ca selecţionerul să-şi apere jucătorii

Atitudine a avut acum. Altă dată şi-a bătut joc. A făcut penalty, a luat roşu, Acum a avut. Trebuie să facă ceva. Are ghete, jambiere, tricou. Are fizic bun, se duce şi el pe acolo, să-i încurce mai mult.

MM, nemulțumit că Alibec nu a fost trimis mai devreme pe teren

Problema a fost alta. De ce am ieşit un pic din rutină - pentru că nu obişnuiesc să critic un fotbalist: eu am crezut că Alibec nu va juca deloc, pentru că nu poate.

Dar când am văzut că intră, atunci m-am enervat. Mă aşteptam să intre mai devreme, pentru că mi se părea că suntem în 10 cu Puşcaş.

Acum înţeleg care era rolul lui, dar nu mi s-a părut că l-a interpretat aşa cum zice selecţionerul. Ăia au avut ocazii monumentale. Noi nu am avut nimic, doar cifre”, a spus Mihai Stoica, potrivit Orangesport.

România este neînvinsă după trei meciuri, având două victorii şi un egal, în timp ce Kosovo are trei puncte.

Echipa antrenată de Edward Iordănescu va juca următorul meci luni, în deplasare cu Elveţia, la Lucerna, de la ora 21:45. Meciul va putea fi urmărit LIVE TEXT pe site-ul SPORT.RO.