„Asta trebuia ca să îmi treacă supărarea!” Mirel Rădoi a și glumit după meci: „Să o punem pe soția lui Cîmpanu să îl facă să o ceară la fiecare meci!”

Mirel Radoi Petrolul Ploiesti Universitatea Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 15 Octombrie 2022, 23:40
Data actualizarii: Sambata 15 Octombrie 2022, 23:35

Universitatea Craiova s-a impus în duleul cu Petrolul Ploiești din etapa cu numărul 14 a Superligii României, scor 2-1.

Oltenii au reușit să pună capăt seriei de două meciuri consecutive fără victorie. Universitatea Craiova s-a văzut condusă în minutul 58, după golul marcat de Irobiso, însă Cîmpanu a restabilit egalitatea pe „Ion Oblemenco”, în minutul 76. Intrat în minutul 60, în locul lui Andrei Ivan, Rivaldinho a dat lovitura în al doilea minut de prelungiri, cu o execuție superbă.

Declarațiile lui Mirel Rădoi după victoria cu Petrolul Ploiești

Mirel Rădoi a vorbit la finalul partidei cu Petrolul Ploiești, având un discurs semnificativ schimbat față de cel din etapa trecută, după înfrângerea cu FC Argeș, scor 0-1. Antrenorul a vorbit despre victoria importantă obținută de echipa sa, mulțumit de deznodământul partidei.

Tehnicianul a și glumit pe seama lui Cîmpanu, care la finalul partidei a profitat de victorie și și-a cerut iubita în căsătorie.

„Ușurare pentru cele trei puncte, ca să îmi treacă supărarea, trebuia să câștigăm fără gol primit. Un moment static, previzibil, dar mă bucur că nu am cedat în repriza a doua, chiar și când spectatorii au început să scandeze să jucăm fotbal, ne-am revenit.

Toți jucătorii care au intrat azi, dacă stau să mă leg de toate meciurile, cred că azi a fost cel mai vizibil că jucătorii intrați de pe bancă au avut atitudine.

Nu știm dacă a simțit o ruptură (n.r. Ivan), vom vedea dacă găsim mâine o clinică unde să facă investigații și rămâne să vedem. Cred că au fost mai intense antrenamentele, ca minutaj a fost la fel, dar nu au avut probleme, reacția lor a fost senzațională, au înțeles mesajul, că trebuie să dăm mai mult, adversarul ne cunoaște punctele slabe și trebuie să venim cu plusuri.

Nu aș vrea să îi fac analiza doar lui Arlauskis, nu a avut mai probleme în afară de gol, nu au fost șuturi care să îi pună probleme. Avem 4 portari la nivel de Liga 1, oricare dintre ei ar putea fi titular. Mă bucur pentru Cîmpanu, dar probabil că nu va mai avea loc cererea pe teren dacă pierdeam în seara asta.

E normal, de acum înainte să punem soția să îl facă să o ceară în casătorie la fiecare meci. Sper să nu intervină relaxare în Cupă, e altă competiție, avem o revanșă de luat și jucătorii care intră miercuri să se întoarcă cu cele trei puncte”, a declarat Mirel Rădoi la finalul partidei.

Universitatea Craiova se află pe locul 5 în clasament, cu 21 de puncte obținute în 13 meciuri jucate. În următoarea etapă, oltenii se deplasează la Arad, pentru duelul cu UTA, programat duminică, 23 octombrie.