Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 23:31
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 23:44

UTA Arad i-a învins pe „roș-albaștri”, scor 2-0.

Echipa lui Laszlo Balint a obținut trei puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării. Chiar și așa, UTA rămâne în „zona fierbinte”, cu 27 de puncte după 29 de etape disputate.

Virgiliu Postolachi, cel care i-a readus pe arădeni în avantaj după pauză, a vorbit în urma victoriei și a evidențiat faptul că în momentul în care intră pe teren din postura de rezervă, încearcă să ofere cel mai bun randament pentru a ajuta formația.

„Victoria asta ne-am dorit-o și pentru echipa noastră înseamnă mult. Suntem o echipă bună și cu încredere în noi putem ne putem scoate. Noi dintotdeauna am avut încredere în calitatea noastră. Azi am demonstrat-o toți pe teren. Avem un grup solid și asta e forța noastră.

Eu mi-aș dori să joc toate meciurile, dar asta e. Suntem un grup. Sunt pe bancă, nu e nimic! Intru și dau 100 de procente. Asta e mentalitatea mea”, a spus Virgiliu Postolachi după victoria de pe arena din Arad, „Francisc von Neuman”.

UTA Arad - FCSB 3-1

Gazdele au început perfect meciul de pe „Francisc von Neuman”. UTA a înscris grație autogolului marcat de Joonas Tamm din minutul 14, dar bucuria nu a durat prea mult: Florinel Coman a restabilit egalitatea patru minute mai târziu.

În partea secundă, arădenii au reușit să câștige partide. Mai întâi, Virgiliu Postolachi și-a readus echipa în avantaj în minutul 64, iar Desley Ubbink a închis tabela la 3-1, în minutul 78, și UTA a obținut toate cele trei puncte din confruntarea cu FCSB.