„Asta a vulnerabilizat axul Rapidului!” De ce n-a mers jocul giuleștenilor în prima repriză a meciului cu FC Botoșani

Ionut Badea Adi Mutu FC Botosani Rapid Superliga Adrian Mutu
Data publicarii: Miercuri 01 Martie 2023, 21:51
Data actualizarii: Miercuri 01 Martie 2023, 21:55

FC Botoșani - Rapid, duel în etapa nu numărul 28 din Superliga!

Rapid a intrat în avantaj la cabine în confruntarea cu FC Botoșani, după ce Pănoiu a marcat, în minutul 43, cu un șut din afara careului de 16 metri.

În ciuda golului marcat de giuleșteni, jocul băieților lui Adi Mutu a fost sub așteptări, iar Ionuț Badea, fostul selecționer al României U21, a încercat să ofere o explicație pentru evoluția ștearsă a giuleștenilor.

„Ca strategie defensivă, ambele echipe au folosit un preasing avansat, uneori ușor ultra-avansat, deci au funcționat din puntul ăsta de vedere. Ofensiv, însă, lucrurile nu au mai stat bine pentru niciuna dintre echipe.

Doar extremele celor de la FC Botoșani, Mailat și Dragu, au fost peste Pănoiu și Costache.

Trebuie menționat un pic acest sistem pe care îl folosește Adi Mutu acum. Pentru că, de fapt, Costache îl scoate din echipă pe al treilea mijlocaș central. A trecut de la un 4-3-3 în care clasicul mijloc era Albu, Kait și cu Emmers... de data asta sunt doi controlori de joc: Albu și cu Emmers. Emmers care nu dă randamentul scontat, fiind un mijlocaș predominant defensiv. Lucrurile astea au fulnerabilizat un pic axul Rapidului. Din punctul asta de vedere, Rapidul suferă, au rămas datori cam toți jucătorii ofensivi”, a spus Ionuț Badea la pauza meciului dintre FC Botoșani și Rapid.

FC Botoşani – Rapid, miercuri, 1 martie – ora 20.30

Moldovenii sunt fără înfrângere în ultimele patru partide jucate în campionat din postura de gazde, interval în care au înregistrat două victorii şi două remize.

Rapid nu a mai câştigat pe teren advers în Superliga României din 14 octombrie 2022, atunci când s-a impus cu 2-0 în disputat cu FC Hermannstadt. Au urmat patru rezultate de egalitate şi o partidă pierdută.

FC Botoşani şi Rapid s-au mai întâlnit de șase ori în principala competiţie internă, un joc a fost câştigat de moldoveni, două de către bucureşteni, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.