„Are ținută de antrenor spaniol!” Gică Popescu, laude la adresa unui tehnician din Superligă

Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 11:33
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 11:32

Fostul tehnician l-a lăudat pe antrenorul care a revitalizat Chindia Târgoviște de când a fost numit pe banca tehnică.

Anton Petrea a părăsit funcția de antrenor la FCSB în iulie, iar la sfârșitul lui septembrie și-a reînceput parcursul din campionat pe banca Chindiei Târgoviște.

Fostul internațional român, Gică Popescu, actualul președinte de la Farul Constanța, a punctat câteva lucruri despre antrenorul român, evidențiind stofa de străin pe care o evocă în momentul în care vorbește la conferințele de presă de după meciuri.

Gică Popescu: „Mi-a plăcut mereu ținuta pe care o are Toni Petrea”

„Are o ţinută de antrenor de afară, de antrenor spaniol, de antrenor de echipă mare. Vorbeşte despre adversar, despre plusurile adversarului, precizează chiar superioritatea adversarului. Mie mereu mi-a plăcut ţinuta pe care o are Toni Petrea”, a spus Gică Popescu, potrivit Prima Sport.

Cu Petrea pe bancă, târgoviștenii au obținut o medie de 1.57 puncte pe meci, potrivit site-ului de specialitate, Transfermarkt. Cinci victorii, trei rezultate de egalitate și două înfrângeri a strâns antrenorul la Chindia, în Superligă.

Chindia Târgoviște - FCSB 0-2

Risto Radunovic a deschis scorul în minutul 25, iar Billel Omrani a majorat diferența în minutul 73 și a închis tabela la 2-0 pentru FCSB, securizând trei puncte importante pentru gruparea „roș-albastră” în lupta pentru titlul Superligii.

În următoarea partidă, Chindia Târgoviște se va confrunta cu Universitatea Craiova sâmbătă, 17 decembrie, de la ora 20:30, în timp ce FCSB se va duela cu CFR Cluj în meciul restant din etapa a noua joi, 15 decembrie, de la ora 20:00.