„Am descoperit un jucător!” Remarcatul lui Mihai Stoica după ultimele victorii ale FCSB-ului

Mihai Stoica FCSB mihai lixandru Superliga
Data publicarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 20:57
Data actualizarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 20:57

FCSB a câștigat meciul din deplasare cu Poli Iași, scor 3-1, din etapa cu numărul 21 a Superligii României.

Vicecampioana României a legat două victorii consecutive în campionat și e neînvinsă în ultimele trei meciuri. FCSB și-a consolidat astfel poziția de lider în clasament, acolo unde conduce cu 44 de puncte și va fi campioană de iarnă. Mihai Stoica, oficialul de la FCSB, a avut un remarcat care a impresionat în ultima perioadă cu prestațiile sale solide și a ținut să îl laude.

Mihai Stoica: „Intrarea lui a fost excepțională!”

Oficialul vicecampioanei a avut cuvinte de laudă la adresa lui Mihai Lixandru (22 ani), fotbalist care a fost titular și integralist în ultimele două meciuri. Jucătorul s-a remarcat cu prestații extrem de bune la centrul terenului. Mihai Stoica a ținut să le răspundă și contestatarilor, care au criticat situația de la FCSB și le-au subminat autoritatea lui Elias Charalambous și Mihai Pintilii.

„Acum 10 zile eram la Cluj, după ce pierdusem acasă cu Galați și fusesem eliminați de FC U Craiova în Cupa României. Începuse meciul dezastruos pentru noi. Golul marcat de Olaru din faza superbă a lui Coman - fază revăzută aseară la al doilea penalty - era exact ce așteptam. De acolo ne-au mers toate perfect. Am jucat bine și la Cluj, și cu Sibiu, și cu Iași.

Am descoperit un jucător, pe Lixandru. Noi am intrat cu 1-1 la Cluj, la pauză, și l-am pierdut pe Olaru în prima repriză. Intrarea lui a fost excepțională și evoluțiile lui au continuat pe linia asta. Totul se datorează în primul rând antrenorilor noștri. Mă distrez când aud mulți specialiști care spun că n-avem antrenor. Avem antrenori! Se înțeleg foarte bine și au gândit perfect meciul ăsta. S-a jucat exact ce au pregătit. De data asta s-a jucat aproape perfect”, a declarat Mihai Stoica la finalul meciului.

• Mihai Lixandru este cotat la 300.000 de euro conform Transfermarkt.
  • 19 meciuri a jucat în acest sezon mijlocașul, având și un gol marcat.