Vlad Stancu a cucerit medalia de argint și s-a calificat la JO de la Paris

Vlad Stancu campionatul european de inot pentru juniori JO de la Paris Natație
Data publicarii: Joi 06 Iulie 2023, 20:23
Data actualizarii: Joi 06 Iulie 2023, 20:49

Vlad Stancu a înotat în finala de la 1.500 m liber de la Campionatul European de înot pentru juniori de la Belgrad.

Românul a reușit să cucerească medalia de argint, după ce se calificase în finală al patrulea. Cu timpul de 15:00.51 minute, Vlad Stancu și-a trecut în CV a noua medalie.

De data asta însă Vlad Stancu a cucerit argintul. Iar grație timpului pe care l-a scos în finala de la 1.500 m liber, a reușit să se califice și la Jocurile Olimpice de la Paris.

„Pentru delegația României, aceasta este a treia medalie cucerită până acum la Belgrad. Marți seara, Vlad Mihalache a cucerit argintul la 200 m fluture, iar Daria Silișteanu a cucerit medalia de bronz la 50 m spate”, a scris Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.

România a cucerit, miercuri seara, primele sale medalii la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Belgrad, argint prin Vlad Mihalache la 200 m fluture masculin şi bronz prin Daria Silişteanu la 50 m spate feminin.

Daria Silișteanu, bronz la 50 m spate și nou record național

Daria-Măriuca Silişteanu a obţinut bronzul la 50 m spate cu timpul de 28 sec 46/100. Pe prima poziţia s-a clasat maghiara Lora Fanni Komoroczy, în 28 sec 08/100, iar a doua a fost britanica Blythe Kinsman, în 28 sec 41/100.

Silişteanu (CS Dinamo), la doar 14 ani, a corectat din nou recordul naţional de senioare, după ce marţi doborâse o performanţă veche de 21 de ani, deţinută anterior de Diana Mocanu. Daria Silişteanu fusese cronometrată în prima semifinală cu timpul de 28 sec 59/100.

Vlad Mihalache, argint la 200 m fluture

Mihalache a fost cronometrat cu timpul de 1 min 58 sec 84/100, fiind devansat în finală de italianul Andrea Camozzi, 1 min 58 sec 59/100. Podiumul a fost completat de slovacul Samuel Kostal, 1 min 59 sec 30/100.