VIDEO | Stelistul Varela a parasit IN LACRIMI Cupa Africii; Bokila, erou pentru tara sa! Situatia grupelor

Cupa Africii pe Natiuni Fernando Varela Insulele Capului Verde Jeremy Bokila Superliga
Data publicarii: Marti 27 Ianuarie 2015, 10:29
Data actualizarii: Marti 27 Ianuarie 2015, 12:39

•Stelistul Fernando Varela si "oltenii" Nuno Rocha si Kay au fost eliminati din faza grupelor de la Cupa Africii
•Jeremy Bokila, fostul golgheter al Petrolului, si-a dus tara in faza urmatoare

Insulele Capului Verde 0-0 Zambia / Nationala Insulelor Capului Verde, cu Fernando Varela (Steaua) si Nuno Rocha (CSU Craiova) titulari, a remizat in fata fostei detinatoare a Cupei Africii, scor 0-0, fiind eliminata de la turneul final din Guinea Ecuatoriala.

Reprezentativa Insulelor Capului Verde a inregistrat al treilea rezultat de egalitate de la actuala editie a Cupei Africii, insa a terminat doar pe locul 3 grupa B, dupa Tunisia si Republica Democrata Congo. Nationala lui Varela si Rocha a terminat insa grupa deasupra Zambiei, fosta detinatoare a trofeului.

La finalul ultimului meci din grupe, Varela s-a prabusit in lacrimi la pamant, fiind convins cu greu de colegi sa mearga la vestiare (VIDEO AICI).

In schimb, deznodamantul a fost unul mult mai fericit pentru congolezul Jeremy Bokila, fostul golgheter al Petrolului. Acesta a inscris unicul gol al echipei sale in remiza cu Tunisia (1-1), calificandu-si echipa in faza urmatoare, in dauna Insulelor Capului Verde.

Bokila a egalat pentru RD Congo in minutul 66 al meciului cu Tunisia, dupa ce Akaichi deschisese scorul in prima repriza (minutul 31). La tunisieni, Syam Ben Youssef (Astra) a fost titular (VIDEO AICI).

In acest moment, Syam Ben Youssef si Ferebory Dore (Congo) sunt singurii reprezentanti ai Ligii I in fazele eliminatorii de la Cupa Africii. Varela, Nuno Rocha, Kay si Narcisse Bambara (U Cluj) se vor intoarce in zilele urmatoare la echipele de club.