Verdictul lui Ion Crăciunescu după cele două penalty-uri din Universitatea Craiova - Farul 1-1

Ion Craciunescu Andrei Chivulete Farul Constanta Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 10:49
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 10:49

Andrei Chivulete a dictat două penalty-uri în meciul Universitatea Craiova - Farul 1-1, iar ambele au stârnit numeroase discuții în spațiul public.

Primul penalty a fost acordat pentru Farul, după un fault în minutul 5 al lui Mitrea asupra lui Alibec. După aproximativ 6 minute de așteptare, în care Andrei Chivulete a discutat cu cei din camera VAR și a revăzut faza la monitor, același Alibec a executat, însă șutul său a fost respins de Laurențiu Popescu.

Fostul mare arbitrul Ion Crăciunescu este de părere că penalty-ul a fost dictat corect.

"După cum reiese din faza asta, îi împiedică piciorul stâng al lui Alibec. Îi agață piciorul și îi împiedică deplasarea. Mitrea se duce spre piciorul stâng, nu îl interesează mingea. Uite unde i-a pus piciorul!", a spus Ion Crăciunescu, la Digisport.

Universitatea Craiova a egalat în minutul 82, după un penalty transformat de Andrei Ivan. Lovitura de la 11 metri a fost acordată tot după consultarea VAR pentru un fault al lui Kevin Boli asupra lui Elvir Koljic.

Crăciunescu a lăsat de înțeles și de această dată că decizia arbitrilor a fost corectă.

"Nu este o fază grea. Nici nu mai este nevoie de VAR", a spus Crăciunescu.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța a ajuns la 47 de puncte și este la patru distanță de FCSB, care va juca duminică în compania celor de la CFR Cluj, pe Arena Națională.

Pentru Farul Constanța, calculele sunt simple. Indiferent de rezultatul din meciul FCSB și CFR Cluj este obligată să câștige în următoarea etapă în compania vicecampioanei, pe teren propriu, pentru a câștiga matematic titlul cu o etapă înainte de final.