Verdict clar pentru un jucător de la FCSB: ”Nu știu dacă o să-l mai vedem”

andrei cordea FCSB Superliga FCSB
Data publicarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 22:03
Data actualizarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 22:07

FCSB s-a deplasat pe terenul Universității Craiova, în runda a șasea a play-off-ului.

Andrei Cordea (23 de ani), unul dintre cei mai eficienți jucători ai FCSB-ului în startul acestui sezon, a început din nou partida din postura de rezervă.

Înainte de această partidă, Viorel Moldovan a analizat situația jucătorului care evoluează pe postul de extremă dreaptă și a tras o concluzie: viitorul acestuia la vicecampioana României pare a fi incert.

Viorel Moldovan a dat veridctul: ”Nu știu dacă o să-l mai vedem”

Este a patra partidă la rând pe care Cordea o începe din postura de rezervă. În ultimele trei partide a fost introdus la pauză sau pe parcursul reprizei secunde.

„Eu cred că viitorul lui Cordea la FCSB e decis deja, nu ştiu dacă o să îl mai vedem. Nu ştiu ce contract are, cum are acolo, dar, din câte se pare, cei de acolo sunt nemulţumiţi de Cordea.

A apărut în a doua repriză împotriva Rapidului, a avut o ocazie de a marca, nu a marcat, a oferit prea puţin, e clar că ceva nu e în regulă”, a spus Viorel Moldovan, la Orange Sport.

În acest sezon, Cordea a evoluat în 42 de partide pentru vicecampioana României, reușind să marcheze de nouă ori și să ofere alte cinci pase decisive.

2,5 milioane de euro este cota de piață a fotbalistului, potrivit Transfermarkt.

Universitatea Craiova - FCSB, meci important pentru titlu

O singură victorie au reuşit bucureştenii în ultimele cinci dispute directe (8 mai 2022, Universitatea Craiova - FCSB 0-1), în rest au fost două succese ale oltenilor şi două rezultate de egalitate.

Antrenorul Eugen Neagoe se află în faţa celui de-al 17-lea duel din campionat cu gruparea roş-albastră, palmaresul actualului tehnician al Universităţii cuprinzând două victorii, patru remize şi 10 înfrângeri.