”Vă salvați de la retrogradare?” Nicolo Napoli a răspuns fără să stea pe gânduri

Nicolo Napoli FCU Craiova Superliga Superliga Nicolo Napoli / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 18 Martie 2024, 22:55
Data actualizarii: Luni 18 Martie 2024, 22:54

FCU Craiova a pierdut cu Petrolul Ploiești, scor 0-1.

Oltenii au făcut deplasarea luni seară pe ”Ilie Oană”, în prima etapă a play-out-ului Superligii României. La finele celor 90 de minute, Petrolul Ploiești a beneficiat de toate cele trei puncte.

Nicolo Napoli a revenit la cârma trupei din Bănie, iar după meciul de la Ploiești a ținut să evidențieze că elevii săi au făcut o primă repriză bună și că au existat acțiuni.

De asemenea, antrenorul italian a precizat că FCU Craiova se poate salva de la retrogradare la finele actualei stagiuni. Oltenii se află pe locul 13, de baraj, în clipa de față, cu 16 puncte.

”Băieții au făcut o primă repriză bună. Am încercat să egalăm, dar nu am putut. Echipa a jucat, au existat acțiuni. În vestiar e normal să existe țipete.

E timp, da, sunt 15 zile în care putem lucra. Încercăm să facem antrenamente bune. Avem jucători buni, nu cred că vom retrograda. Cred că ne putem salva”, a spus Nicolo Napoli după meci.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Jair în minutul 62. În returul sezonului regular, FCU Craiova a învins-o pe Petrolul Ploiești cu 2-0 pe ”Ion Oblemenco”, iar în tur, oltenii au pierdut pe ”Ilie Oană” cu 3-4.