FOTO UTA Arad - Petrolul Ploiești 2-0 | Final pe Francisc von Neuman! Miculescu înscrie de două ori și securizează victoria arădenilor

Data publicarii: Luni 25 Iulie 2022, 21:00
Data actualizarii: Luni 25 Iulie 2022, 23:29

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre UTA Arad și Petrolul Ploiești pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

25-07-2022 21:30

UTA Arad - Petrolul Ploiești 2-0

Final.

Min. 69 GOOOOOL UTA!
Miculescu majorează scorul cu aproape 20 de minute înainte de fluierul final. Fotbalistul înscrie dubla și își ajută echipa să cucerească primele trei puncte din acest start de sezon. Jucătorul arădenilor l-a învins pentru a doua oară pe Avram cu un șut excelent. Nicio șansă pentru portar. Defensiva Petrolului a fost făcută șah mat.

Min. 44 Huja a fost aproape de a fi eliminat. Cu un cartonaș galben la activ până acum, fotbalistul a împiedicat un adversar printr-o manieră neregulamentară să ajungă într-o poziție periculoasă. Huja răsuflă ușurat, pentru că centralul Szabolcs îi oferă un simplu avertisment verbal.

Min. 36 Emoții în poarta Petrolului. Avram boxează o minge ușor de scos. Keșeru și-a numărat bine pașii, dar șutul său a fost slab. Cu toate acestea, fotbalistul arădenilor a reușit să pună probleme în defensiva adversă.

Min. 29
 Gicu Grozav are o cursă elegantă în banda stângă, ajunge în marginea careului și îi pasează excelent lui Otele. Șutul nigerianului este, însă, dezamăgitor. Balonul se duce mult în stânga portarului, iar Petrolul răsuflă ușurată după o fază eșuată a arădenilor.

Min. 25 Prima pauză de hidratare în meci. Până acum, posesia este cât de cât echilibrată, UTA a ținut o idee mai mult de minge decât ploieștenii. 52% - 48% sunt statisticile oferite de FlashScore. 2 șuturi pe poartă au avut arădenii, în defavoarea "lupilor galbeni" care au nimerit spațiul porții doar într-o singură situație.

Min. 11 GOOOOL UTA!
 Avram face o gavă incontestabilă, pasează din alunecare la un adversar. Miculescu se trezește cu mingea la picior și îl pedepsește pe portar. Fotbalistul trage puternic la colțul scurt și îl lasă mască pe Avram. "Lupii galbeni" sunt conduși încă din primele minute pe arena Francisc von Neuman.

Min. 4 Start dur! UTA Arad s-a năpustit în jumătatea adversă și după o fază cel puțin interesantă, Ubbink a reluat cu un șut puternic de la marginea careului. Este doar corner.

Min. 1
Arbitrul fluieră începutul partidei. UTA Arad a avut lovitura de start și va ataca de la dreapta la stânga în prima repriză.

25-07-2022 20:46

UTA Arad - Petrolul Ploiești LIVE TEXT de la 21:30 | Echipele de start

UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Erico, Benha, Hoxhallari - Batha, Bautista - Ubbink, Miculescu, Otele - Keșeru;
  • Antrenor: Ilie Poenaru

Petrolul Ploiești:
Avram - Meijers, Tamaș, Huja - Pashov, Dumitriu, Jair, Țicu - Cioiu, Ivanovski, Grozav.
  • Antrenor: Nicolae Constantin
25-07-2022 15:46

UTA Arad - Petrolul Ploiești, LIVE TEXT de la 21:30

Niciuna dintre cele două echipe nu s-a impus în prima etapă a noului sezon din Superliga României. UTA Arad a pierdut în deplasarea cu FC Argeș, 0-2, la debutul lui Ilie Poenaru pe banca tehnică a echipei, într-un meci oficial.

De cealaltă parte, nou-promovata Petrolul a fost aproape să obțină un punct din duelul cu FC Voluntari de pe „Ilie Oană”, însă ilfovenii au înscris în prelungiri, din penalty, obținând cele trei puncte. Arădenii nu au fost deloc încântați de prestația echipei din startul sezonului și așteaptă să vadă o altă față a grupării pregătite de Ilie Poenaru în meciul de pe teren propriu.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a avut loc în Liga 2, iar atunci meciul s-a încheiat cu o remiză, 1-1. La finalul acelui sezon, UTA Arad a reușit să promoveze în prima ligă a României.