UTA Arad - Petrolul Ploiești 1-0 | Formația lui Mircea Rednic, cu un pas mai aproape de play-off

UTA Arad Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 15:58
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 15:59

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre UTA Arad și Petrolul Ploiești pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

UTA Arad - Petrolul Ploiești 1-0

Final de meci!

Standings provided by Sofascore

Minutul 88 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Berisha reia din voleu, dar șutează puțin pe lângă poartă.

Minutul 67 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Gicu Grozav șutează puternic de la peste 20 de metri, dar Iacob respinge în corner.

Minutul 62 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Irobiso trimite mingea cu capul în urma unei execuții din corner, însă Iacob prinde fără probleme.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+1 - GOOOL UTA Arad! Zima respinge în față mingea venită dintr-o lovitură liberă trimisă în gura porții, iar Freitas recuperează și marchează.

Minutul 43 - Ocazie pentru UTA Arad! Omondi șutează puternic din afara careului, dar Zima are o intervenție salvatoare și reușește să respingă.

Minutul 17 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Berisha șutează puțin pe lângă poartă din afara careului, după o fază colectivă creată de oaspeți.

A început partida!

UTA Arad - Petrolul Ploiești: echipele de start

UTA Arad: Iacob – Căpuşă, Stolnik, Benga, Rodrigues – De Freitas, Mihai, Fabry – Micovschi, Luckassen, Omondi

Rezerve: Kucher, R. Pop, Stanciu, Iurasciuc, A. David, Ignacio Lopez Varela, Joao Pedro Almeida, Vulturar, R. Trif, Tudorie, V. Morar

Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul Ploiești: Zima - Garutti, Takayuki Seto, Huja - L. Dumitriu, Hanca, Jair, Ţicu - Işfan, Berisha, Musi

Rezerve: Eşanu, Bălbărău, Radu, Bratu, Jyry, G. Grozav, Răducan, Dumitrache, D. Paraschiv, Irobiso

Antrenor: Florin Pîrvu

UTA Arad - Petrolul Ploiești, LIVE TEXT de la 14:00

Despărțite de un singur punct, cele două formații au nevoie de victorie pentru a rămâne cu șanse reale pentru un loc în play-off.

În ultimele nouă meciuri disputate pe teren propriu, UTA Arad a întregistrat un singur eșec, în decembrie 2023, cu Oțelul Galați, în rest a avut trei victorii și cinci remize.

Petrolul Ploiești nu s-a mai impus în deplasare din octombrie 2023, când a câştigat cu 3-1 cu Universitatea Craiova. Au urmat cinci remize şi două înfrângeri.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 52 de ori, fiecare şi-a trecut în cont câte 21 de victorii, iar alte 10 partide s-au terminat la egalitate.