UTA Arad – Academica 2-0 | Echipa lui Badea, prima victorie după trei remize consecutive!

UTA Arad Academica Clinceni Liga 1 Superliga
Data publicarii: Vineri 25 Februarie 2022, 19:07
Data actualizarii: Vineri 25 Februarie 2022, 19:26

UTA Arad s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Academica Clinceni.

UTA Arad 2-0 Academica Clinceni

Arădenii s-au impus în meciul cu 'lanterna roșie' și au reușit să bifeze prima victorie după trei remize consecutive. UTA Arad a avut emoții în repriza a doua cu Clinceni, asta după ce în prima parte a meciului, scorul a fost deschis de David Miculescu. Cu toate astea, Ubbnik a reușit să dubleze avantajul și să asigure victoria echipei sale, cu un gol înscris din afara careului, în minutul 83.

În urma rezultatului, UTA Arad a urcat pe locul 8 în clasament, cu 37 de puncte, la un punct peste Rapid, care va juca cu Dinamo în această etapă.

FINAL!

Min. 83: GOOOOOL UTA! Ubbink primește la marginea careului și șutează pe jos, învingându-l pe portarul oaspeților!

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 15: GOOOOL UTA! David Miculescu deschide scorul cu o lovitură de cap!

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

UTA Arad: Iacob – Vukcevic – Da Silva, Dima, Shlyakov – Vorobjovas – Otele, Isac, Ubbink, Miculescu – Ongaro
Rezerve: Balauru, Pătlăgică, Cibi, Mercioiu, Dangubic, Hrezdac, Cardoso, Laukzemis, Baravykas. Antrenor: Ionuț Badea

Academica Clinceni: Ureche – Rufati, Tsvetkov, C. Ion – Mboko, Vrdoljak, Alghoul, Holzmann – De Amorim, Plazibat, R. Ion
Rezerve: Bolboasa - Cmovs, Gogov, Florică, Iana, Dumitrache, Ștefan, Melniciuc, Dima

UTA şi Academica s-au mai întâlnit de trei ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus arădenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate, potrivit lpf.ro.

Prima confruntare a avut loc pe 5 octombrie 2020, UTA - Academica 0-0.

UTA Arad - Academica Clinceni, vineri, 25 februarie – ora 17.30

Cea mai recentă dispută directă din campionat s-a consemnat pe 25 octombrie 2021, Academica - UTA 0-3, goluri înscrise de Ioan Hora - dublă şi David Miculescu.

Mediile de vârstă

• UTA Arad - 25 ani şi 8 luni;
  • Academica Clinceni - 23 ani şi 8 luni.

47 de jucători au evoluat pentru Academica în ediţia curentă, dintre care 21 au debutat pe prima scenă din România. Gazdele s-au bazat pe 30 de fotbalişti, dintre care 11 au contribuit cu cel puţin un gol şi / sau o pasă decisivă.