Univ. Craiova - Academica 5-0! Oltenii au făcut spectacol pe „Ion Oblemenco”! Trupa lui Chirilă, umilită în Bănie

universitatea craiova - academica clinceni Academica Clinceni Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 18 Octombrie 2021, 20:29
Data actualizarii: Luni 18 Octombrie 2021, 22:44

Universitatea Craiova a făcut spectacol, pe „Ion Oblemenco”, împotriva formației Academica Clinceni, în etapa a 12-a a Ligii 1.

Universitatea Craiova - Academica Clinceni 5-0

Oltenii au început în forță partida, iar Markovic a trecut pe lângă deschiderea scorului încă din minutul unu. Gustavo a fost și el la un pas de gol, în minutul trei, însă a trimis pe lângă poartă din șase metri.

Primul gol al partidei a venit în minutul 11. Ivan a schimbat partea, Markovic a sărit peste minge, iar balonul a ajuns la Nistor, care l-a învins pe Dobre cu un șut din afara careului de 16 metri. Trei minute mai târziu, Markovici a dus scorul la 2-0, după o fază creată de Gustavo. Bancu a făcut 3-0, după o fază la care au contribuit Markovic și Ivan.

• Universitatea Craiova

A fost 3-0 la pauză, însă oltenii aveau să mai lovească de două ori în repriza secundă. În minutul 71, Câpățînă a centrat de pe partea dreaptă, Andrei Ivan a pus presiune pe Ventura, care a trimis în proprie poartă. Roguljic și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după o gafă în defensiva oaspeților.

A fost 5-0, iar în urma acestei victorii, Universitatea Craiova a urcat peste Rapid în clasament, pe cinci, cu 22 de puncte.

FINAL

Min. 71: GOOOL Craiova! Câpățînă centrează de pe partea dreaptă, Andrei Ivan pune presiune pe Ventura, care trimite în proprie poartă.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 37: Ocazie Universitatea Craiova! Dan Nistor trimite o „torpilă” de pe loc, de la aproximativ 30 de metri, însă Dobre se întinde și respinge.

Min. 23: GOOOL Craiova! Bancu marchează la capătul unei faze superbe create de trupa lui Reghecampf. Markovic pătrunde în centru, pasează până la Ivan, care prelungește cu călcâiul până la Bancu. Acesta preia, apoi șutează imparabil la colțul scurt.

Min. 14: GOOOL Craiova! Gustavo pătrunde spre poartă, însă este faultat de Dobre. Mingea sare la Markovic, care trimite balonul în poartă.

Min. 11: GOOOL Craiova! Ivan schimbă partea, Markovic sare peste minge, iar balonul ajunge la Nistor, care îl învinge pe Dobre cu un șut din afara careului de 16 metri.

Min. 3: Ocazie Universitatea Craiova! Markovic schimbă excelent partea, până la Gustavo, însă brazilianul trimite paralel cu poarta din poziție ideală.

Min. 1: Ocazie Universitatea Craiova! Markovic este găsit excelent de Ivan. Atacantul oltenilor avansează prin stânga apoi șutează, însă alunecă în momentul șutului, iar mingea trece peste poartă.

Min. 1: A început partida!  Alexandru Domozina, fiul lui Sebastian Domozina și Zoltan Crișan Jr. au dat lovitura de start

ECHIPELE DE START

După două victorii consecutive în Liga 1, Universitatea Craiova țintește un nou succes, care ar putea să o ducă în zona locurilor de play-off. Înainte de această partidă, oltenii sunt pe locul șapte, primul din play-out.

De partea cealaltă, Clinceni este ultima, cu trei puncte, dar cu un moral bun după egalul cu FC Botoșani, scor 1-1.

"Eu sper ca această pauză să ne aducă un plus din toate punctele de vedere. Ne-am pregătit foarte bine, am avut parte de un program foarte bun. Nu ascund faptul că, după ultimul meci, Koljic nu s-a putut antrena și pregăti 100%, având o problemă de sănătate.

Conte, la fel, după acea problemă la gleznă nu și-a revenit încă. Toți ceilalți jucători s-au pregătit foarte bine”, a spus Reghecampf, la conferința de presă.