"Trebuie să fim modești și să muncim și mai mult". Observațiile lui Ioan Ovidiu Sabău după victoria cu Hermannstadt

Superliga
Data publicarii: Marti 28 Februarie 2023, 18:45
Data actualizarii: Marti 28 Februarie 2023, 19:11

Universitatea Cluj a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 1-0, la Sibiu, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ioan Filip (minutul 11). Sibienii au avut şansa egalării în minutul 86, dar atacantul croat Matko Babic a ratat un penalty, şutul său fiind apărat de Andrei Gorcea. Lovitura de pedeapsă fusese acordată, în urma arbitrajului video, după un fault comis de Gorcea asupra lui Babic.

Gazdele au reuşit să marcheze în minutul 70, prin Silviu Balaure, dar reuşita a fost anulată de arbitrajul video pentru ofsaid la Călin Popescu, autorul centrării la acea fază.

U Cluj este neînvinsă de patru etape, două egaluri şi două victorii. Clujenii au reuşit a doua lor victorie în deplasare în acest sezon. FC Hermannstadt nu are nicio victorie în 2023, înregistrând două egaluri şi cinci înfrângeri.

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău după meci

"Încă suntem departe de a ne îndeplini obiectivul. Trebuie să fim modeşti şi să muncim mai mult. Am făcut lucruri foarte bune, mai ales în prima repriză, dar şi lucruri pe care trebuie să le corectăm.

Nu am avut curaj în a doua repriză să mai ieşim la joc. Acum ne-a scos Gorcea, foarte important atunci când câştigi. Presiunea situaţiei din clasament, teama de eşec, dar sper că o treacă aceste lucruri şi să jucăm fotbal.

Mă bucur foarte mult pentru Filip, atunci când intră are o atitudine corectă. La fel a făcut-o şi Romario astăzi. Vreau să-i felicit, e un succes important. Ne aşteaptă două meciuri extrem de dificile, cu Farul şi CFR", a spus tehnicianul clujenilor.