"Te gândești la echipa națională?" Răspuns plin de semnificații oferit de Dan Nistor

Superliga Dan Nistor / Foto: Sport.ro
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 19:47
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 20:02

Dan Nistor a marcat un gol pentru U Cluj în victoria de vineri seară, de pe teren propriu, scor 3-0 cu FC Botoșani.

• U Cluj a învins vineri, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia FC Botoşani, în primul meci al play-out-ului Superligii.

Clujenii au deschis scorul din penalti, prin Dan Nistor, în minutul 15. Intrat în minutul 63, Ante Roguljic a rezolvat meciul cu două goluri. Mai întâi a înscris pentru 2-0 în minutul 77, iar la ultima fază a meciului, în minutul 90+7, a stabilit rezultatul final, 3-0 pentru U Cluj.

La finalul partidei, Dan Nistor, liderul gazdelor, a explicat pe scurt cum a fost tranșată partida cu formația lui Bogdan Andone, apoi a fost întrebat dacă se gândește și la echipa națională, în contextul în care a fost unul dintre cei mai buni jucători din Superliga.

"Știam că FC Botoșani mizează pe foarte multe mingi lungi, am marcat, normal că ei trebuiaua să iasă la contraatac. Așa am marcat golul al doilea, apoi pe al treilea.

Obiectvul nostru este locul 7, meciul de baraj pentru Confefrence League și, de ce nu, finala Cupei României.

(n.r.: Te gândești la echipa națională?) Nu știu, nu sunt în măsura să vorbesc despre acest lucru, îi las pe alții să decidă. Orice fotbalist se gândește la echipa națională dar îi las pe alții să analizeze", a declarat Dan Nistor, imediat după victoria echipei sale, 3-0 cu FC Botoșani.

În vârstă de 35 de ani, Dan Nistor a strâns în carieră doar șapte partide la prima reprezentativă. Mijlocașul de la U Cluj e cotat la 600.000 de euro.